کمیسیون انتخابات: روند انتقال معلومات به سرور عمومی با کندی پیش می‌رود

صبح کابل
کمیسیون انتخابات: روند انتقال معلومات به سرور عمومی با کندی پیش می‌رود

مسؤولان کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که روند انتقال معلومات از دستگاه‌های بایومتریک به سرور عمومی این کمیسیون، به کندی پیش می‌رود.

مولانامحمد عبدالله، عضو کمیسیون مستقل انتخابات، روز سه‌شنبه (۱۶ میزان) در برگه‌ی فیس‌بوک خود نوشت که تا کنون تنها معلومات نهایی ۱۴ هزار دستگاه بایومتریک به سرور عمومی این کمیسیون انتقال یافته است.

او افزود: «یازده روز از انتخابات می‌گذرد. از جمله‌ی ۲۶۵۶۸ محل رأی‌دهی، تا کنون معلومات ابتدایی۲۲۴۰۰ دستگاه و معلومات نهایی۱۴۰۰۰ دستگاه بایومتریک، به سرور مرکزی انتقال یافته است.»

آقای عبدالله، تأکید کرده است که اگر روند انتقال معلومات دستگاه‌های بایومتریک این‌گونه پیش برود؛ اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری در بیست‌وهفتم میزان ناممکن خواهد بود.

از سویی هم، نهادهای ناظر انتخاباتی ابراز نگرانی کرده ‌اند که به دلیل فشارهای سیاسی بر کمیسیون مستقل انتخابات، ممکن است برنامه‌های این کمیسیون به تأخیر افتاده و اعلام نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات را به تعویق بیندازد.

این در حالی است که بر اساس جدول زمانی کمیسیون انتخابات، قرار است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری به تاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی در ۱۶ عقرب اعلام شود.

با این همه، کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که آرای استفاده‌شده در انتخابات ریاست‌جمهوری، در دو مرحله پاک‌سازی خواهد شد. به گفته‌ی مسؤولان این کمیسیون، در مرحله‌ی نخست، آرای بدون بایومتریک جدا می‌شود و در مرحله‌ی دوم، آرای بایومتریک‌شده پاک‌سازی خواهد شد.

بر اساس گفته‌های مسؤولان کمیسیون مستقل انتخابات، در انتخابات ششم میزان، بیش از دو و نیم میلیون نفر شرکت کرده اند.

هنوز از میزان تقلب در این انتخابات گزارش دقیقی نشر نشده است؛ اما کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی اعلام کرده که ۴۵۲۸ شکایت انتخاباتی در سراسر افغانستان به ثبت رسیده است.

با این همه سفارت امریکا در کابل نیز تأکید کرده است که جایی برای تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان وجود ندارد و رأی‌دهندگان افغان شایسته‌ی این استند که تنها آرای قانونی، با بی‌طرفی و شفافیت شمارش شود.

پیش از این یوناما یا دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان، بر شفافیت در اعلام نتیجه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری تأکید کرده بود.