مرزهای افغانستان و ایران به روی رفت و آمد باز شد

صبح کابل
مرزهای افغانستان و ایران به روی رفت و آمد باز شد

شورای امنیت ملی، اعلام کرده است که مرزهای افغانستان با ایران، به روی رفت و آمد مسافران باز شده است.

جاوید فیصل، سخن‌گوی شورای امنیت، روز سه‌شنبه (۶ حوت) در برگه‌ی تویتر خود نوشته است که در حال حاضر، مرزهای افغانستان با ایران، به روی رفت و آمد مسافران باز است.

او افزوده است که شهروندان افغانستان، می‌توانند با رعایت موارد صحی به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، به ایران رفت و آمد کنند.

آقای فیصل، گفته است، کمیته‌ی کاری ویروس کرونا فیصله کرده که روند سفر به ایران، به اساس راهنمایی سازمان صحی جهان، اجرای اقدامات پیش‌گیرانه وزارت صحت و با تفاهم وزارت خارجه، ادامه یابد.

با این حال، وزارت صحت گفته است که تدابیر جدی‌ صحی در ولایت‌های هم‌مرز با ایران روی دست گرفته شده است.

شورای امنیت ملی افغانستان، یک‌شنبه شب (۴ حوت) اعلام کرده بود که به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، هر نوع رفت‌‌و‌آمد هوایی و زمینی با کشور ایران، به گونه‌ی موقتی متوقف شده است.

از سویی هم، مسؤولان وزارت صحت ایران، تأیید کرده‌‌اند که تعداد افراد مبتلا به ویروس کرونا در این کشور، رو به افزایش بوده و تا کنون، جان بیش از ۱۰ نفر را گرفته است.

با این حال، وزارت صحت افغانستان اعلام کرده است که نخستین مورد مثبت ویروس کرونا در ولایت هرات به ثبت رسیده است.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت، روز دوشنبه (۵ حوت) در یک نشست خبری گفت که نخستین مورد مثبت ویروس کرونا، در هرات به ثبت رسیده و از همین‌رو، در این ولایت، وضعیت اضطراری اعلام شده است.

او افزود: «ویروس کرونا، در یک مرد جوان ۳۵ ساله در هرات مشاهده شده است. این فرد به تازگی، به شهر قم ایران رفته بود و بعد از جان دردی و نفس‌تنگی، به داکتر مراجعه کرد. بر اساس معاینات، مشخص شد که او به این ویروس مبتلا شده است. در حال حاضر، وضعیت صحی این فرد خوب است، اما در قرنطین به سر می‌برد تا از انتقال این ویروس جلوگیری شود.»

آقای فیروز، گفت که این فرد، در زمان مناسبی شناسایی شده و اکنون، هیچ تماسی با سایر افراد جامعه ندارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x