جایزه‌ی زنان شجاع سال ۲۰۲۰ امریکا به ۲۱ زن داده شد

صبح کابل
جایزه‌ی زنان شجاع سال ۲۰۲۰ امریکا به ۲۱ زن داده شد

به مناسبت روز جهانی زن، ۲۱ زن جایزه‌ی زنان شجاع وزارت خارجه‌ی امریکا را دریافت کردند.

مراسم اهدای جایزه‌ی زنان شجاع، روز دوشنبه (۱۸ حوت/ ۸ مارچ)، با حضور آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی امریکا و جیل بایدن، بانوی نخست امریکا برگزار شد و در آن، به ۲۱ زن جایزه داده شد.

جایزه‌ی زنان شجاع وزارت خارجه‌ی امریکا، به هفت زن افغان که در حملات هدف‌مند اخیر جان باخته‌اند و زنانی از کشورهای ایران، بلاروس، کامرون، کلمبیا، کنگو، گواتمالا، میانمار، چین، سومالی، اسپانیا، نپال، ترکیه، ونزویلا و سریلانکا، تعلق گرفت.

ملاله میوند، فعال حقوق زن و گرداننده‌ی رادیو – تلویزیون خصوصی انعکاس در ننگرهار، فرشته کوهستانی، فعال حقوق زن در کاپیسا، فاطمه خلیل، کارمند پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر، جنرال شرمیلا فروغ، رییس‌ پیشین بخش جنسیت ریاست امنیت ملی، مریم نورزاد، قابله، فاطمه رجبی، افسر پیشین پولیس و فرشته، افسر پیشین پولیس در اداره‌ی امور زندان‌ها در کندهار؛ از جمله‌ی زنان افغانستان بودند که جایزه‌ی زنان شجاع به نام آن‌ها اهدا شد.

جیل بایدن، همسر جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، در این مراسم گفت: «این زنان بر ترس‌ها غلبه کردند و تصمیم قاطعانه در راه ثبات و عدالت‌طلبی از خود نشان دادند. برخی از این زنان شجاع، تمام عمر خود را صرف آرمان‌شان کردند و برخی از آن‌ها، وظیفه‌ای را آغاز کردند که شرایط زندگی بر دوش آن‌ها نهاد.»

بانوی نخست امریکا، گفت که دولت ایالات متحده به رهبری جو بایدن، از زنان در سراسر جهان حمایت خواهد کرد.

جایزه‌ی زنان شجاع از سال ۲۰۰۷ تا اکنون از سوی وزارت خارجه‌ی امریکا به زنانی که شجاعت از خود نشان داده‌اند یا برای حقوق بشر، اجرای عدالت و برای جنسیتی و بهبودی حقوق زنان تلاش می‌کنند، اهدا می‌شود و در این مدت، بیش از ۱۵۵ زن از ۷۵ کشور جهان، این جایزه را دریافت کرده‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x