غنی و ترودو: حقوق قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی تأمین شود

صبح کابل
غنی و ترودو: حقوق قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی تأمین شود

محمداشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان و جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، بر تأمین حقوق قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران، تأکید کرده اند.

ارگ ریاست‌جمهوری، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که محمداشرف غنی و جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، در یک تماس تلفونی، در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران، صحبت کرده اند.

نخست‌وزیر کانادا، گفته است: «این یک رویداد تکان‌دهنده بود و اندوه بزرگی برای شهروندان به بار آورد. در این فرصت، همه‌ی ما باید روی گام‌های بعدی تمرکز کنیم؛ یک گام مثبت این بود که ایران مسؤولیت این رویداد را به عهده گرفت، اما نیاز به برداشتن گام‌های بعدی است.»

آقای ترودو، تأکید کرده که جامعه‌ی بین‌المللی، منتظر اقدامات بعدی در پیشرفت تحقیقات قابل اعتبار است، تا روشن شود که مشکل در کجا بوده است.

او افزوده است، در کنار این که ایران مسؤولیت این رویداد را پذیرفت، باید به گونه‌ی شفاف برای فراهم کردن زمینه‌ی تحقیقات بین‌المللی نیز اقدام کند و راه درست را در پیش گیرد.

آقای ترودو، گفته که قرار است در لندن، نخستین گروه کاری به منظور هماهنگی بیشتر در خصوص چگونگی وقوع این رویداد، نشستی را برگزار کند. او علاوه کرده است: «ما تلاش می‌کنیم تا عدالت برای قربانیان تأمین شود و حقایق این رویداد آشکار شود.»

نخست‌وزیر کانادا، همچنان گفته است که کشورش برای تأمین صلح و ثبات در افغانستان و کاهش تنش‌ها در منطقه، متعهد است و همگام با حکومت افغانستان، تلاش خواهد کرد.

رییس‌جمهور غنی نیز، گفته است، برای این که حقیقت این رویداد آشکار شود، جامعه‌ی بین‌المللی باید نقش مؤثر خود را ایفا کند و حقوق قربانیان تأمین شود.

او، افزوده است: «ما نیز بخشی از گروه کاری استیم، تأکید ما این است که ایران اقدامات لازم را روی دست گیرد، زیرا هموطنان ما خواهان وضاحت استند. پروسه‌ی تحقیق باید شفاف باشد، از موقف گروه کاری حمایت می‌کنیم؛ ایران باید خواست‌های خانواده‌های قربانیان را در نظر بگیرد.»

آقایی غنی، گفته است که ادریس زمان، سرپرست وزارت خارجه‌ی افغانستان، در هماهنگی با هیأت کانادا، روی موارد مطرح شده از نزدیک کار خواهد کرد.

هواپیمای مسافربری نوع بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی اوکراین، روز چهارشنبه (۱۸ جدی) پس از بلند شدن از میدان ‌هوایی تهران، از سوی نیروهای ایرانی، هدف حمله‌ی موشکی قرار گرفت و سقوط کرد. در نتیجه‌ی این رویداد، ۱۷۶ سرنشین این هواپیما جان باختند که ۱۳ نفر آن را شهروندان افغانستان تشکیل می‌دهد.