نهادهای مدنی: آتش‌بس و جلوگیری از تلفات غیرنظامیان از ملزمه‌های بحث در مذاکرات صلح است

عبدالرازق اختیاربیگ
نهادهای مدنی: آتش‌بس و جلوگیری از تلفات غیرنظامیان از ملزمه‌های بحث در مذاکرات صلح است

همزمان با بیشتر شدن امیدواری‌ها از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی صلح میان طالبان و حکومت افغانستان، شماری از نهادهای جامعه‌ی مدنی از بی‌خبر ماندن مردم از متن مذاکرات صلح و ابهامات موجود درمورد حضور زنان در این پروسه ابراز نگرانی می‌کنند.

مجتمع جامعه‌ی مدنی یا مجما به روز پنج‌شنبه (۲۴اسد) با نشر خبرنامه‌ای تأکید کرده است که مذاکرات صلح باید ادامه یابد؛ اما اعلام آتش‌بس، جلوگیری از تلفات غیرنظامیان و رسیدگی به قربانیان جنگی باید از ملزمه‌های بحث در این مذاکرات باشد.

نهادهای جامعه‌ی مدنی هم‌چنان گفته‌‌اند که صلح پایدار، عادلانه و سرتاسری از خواسته‌های اساسی مردم افغانستان است و هر گونه امتیازگیری در این پروسه، خلاف کرامت انسانی و کنوانسیون‌های حقوق بشری است.

به گفته‌ی این نهادها، قبل از هر چیزی باید آتش‌بس سرتاسری در افغانستان صورت بگیرد تا جلو کشتار و تلفات غیرنظامیان گرفته شود.

نهادهای جامعه‌ی مدنی از حکومت افغانستان و طرف‌های درگیر در پروسه‌ی صلح نیز خواسته است که به خواست‌های برحق مردم این کشور توجه کنند.« همچنان حق اشتراک و رساندن صدای مردم در گفت‌وگوهای صلح، اعلام بدون قیدوشرط آتش‌بس، انتقال مسالمت‌آمیز قدرت از طریق انتخابات برای دستیابی به نظام مشروع، حاکمیت قانون و صلح عادلانه را که خواست مردم و قربانیان پنج دهه جنگ‌اند، مدنظر داشته باشند.»

این درحالی است که به تازگی هشتمین دور مذاکرات میان امریکا و طالبان در قطر پایان یافته و هر دوجانب این دور مذاکرات را مثبت ارزیابی کرده است.

با این همه حکومت افغانستان بارها تأکید کرده است که طالبان هیچ راهی جز پیوستن به پروسه‌ی صلح ندارند و تا زمانی که علیه نظام و مردم افغانستان بجنگند، سرکوب خواهند شد.