طالبان: برای برقراری آتش‌بس تصمیمی نداریم

صبح کابل
طالبان: برای برقراری آتش‌بس تصمیمی نداریم

گروه طالبان، گزارش‌هایی مبنی بر توافق رهبری این گروه برای برقراری آتش‌بس کوتاه‌مدت در افغانستان را رد می‌کند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس، روز یک‌شنبه (۸ جدی) گزارش داده بود که اعضای هیأت مذاکره‌کننده‌ی طالبان، پیش از توافق روی آتش‌بس، برای یک هفته با شورای رهبری این گروه مشوره کرده اند.

این خبرگزاری، به نقل از اعضای ارشد طالبان، گزارش داده بود که توافق روی آتش‌بس سراسری، باید توسط ملا هبت‌الله،‌ رهبر گروه طالبان تأیید شود.

با این حال، گروه طالبان، روز دوشنبه (۹ جدی) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که ایالات متحده‌ی امریکا، خواستار کاهش خشونت‌ها در افغانستان شده و مشوره‌های آنان تنها در محور همین موضوع می‌چرخد.

در اعلامیه آمده است که گروه طالبان، تصمیمی برای برقراری آتش‌بس ندارد. در اعلامیه افزوده شده است: «ایالات متحده‌ی امریکا، خواهان کاهش حجم جنگ و عملیات‌ها شدند که از سوی رهبری طالبان مشوره‌ها روی همین موضوع ادامه دارد.»

پیش از این، زلمی خلیل‌زاد، در گفت‌وگوهای صلح با نمایندگان طالبان، توقف ایجاد کرد و گفت که این وقفه، فرصت کوتاهی است تا رهبری طالبان، در مورد آتش‌بس و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، با هم مشوره کنند.

از سویی هم، مشاور ارشد ریاست‌جمهوری در امور روابط عامه و استراتژیک، به تازگی گفته است که پس از توافق میان امریکا و طالبان و اعلام آتش‌بس از سوی این گروه، حکومت افغانستان هیأتی را برای مذاکره با طالبان، می‌فرستد.

وحید عمر، روز یک‌شنبه (۸ جدی) در برگه‌ی تویتر خود نوشت که هیأت گفت‌وگوکننده‌ی حکومت افغانستان، کوچک و در عین حال، نماینده‌ی تمام اقشار افغانستان است. او افزود که حکومت افغانستان، از گفت‌وگو و اعزام هیأت دریغ نمی‌کند و منتظر است تا گروه طالبان، گفت‌وگوهای خود با امریکا را نهایی کرده و آتش‌بس اعلام کند.

آقای عمر، تأکید کرده که آتش‌بس، پیش‌شرط اساسی آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی است و برقراری آن به گروه طالبان بستگی دارد.

این در حالی است که چندی پیش، سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، گفته بود که آتش‌بس با دولت افغانستان، زمانی برقرار می‌شود که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی برگزار و توافقی نیز به دست آید. او افزوده بود که تا آن زمان، آتش‌بس تنها با امریکا برقرار خواهد شد.