سلام رحیمی: آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به آتش‌بس بستگی دارد

صبح کابل
سلام رحیمی: آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به آتش‌بس بستگی دارد

وزیر دولت در امور صلح، تأکید می‌کند که کاهش خشونت‌ها برای دولت افغانستان قابل قبول نیست و برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، باید گروه طالبان، آتش‌بس کند.

سلام رحیمی، روز پنج‌شنبه (۲۶جدی) طی نشستی در انستیتیوت مطالعات استراتیژیک، گفت که مردم افغانستان کاهش خشونت نه، بلکه آتش‌بس می‌خواهند.

او افزود: «در کاهش خشونت کسی مکلف به انجام کاری نیست، اما در آتش‌بس، با وجود این که عملی‌کردن صد در صدی آن مشکل است، تعهد وجود دارد.»

آقای رحیمی، همچنان گفت که اعضای هیأت گفت‌وگو کننده‌ی حکومت افغانستان با طالبان، نهایی شده است. او ادامه داد: «ما کاملا آماده ایم و اگر زمینه مساعد شود، کارهای قبلی انجام شده و هیأت ما آماده است.»

با این حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس، گزارش داده است که گروه طالبان، پیشنهاد آتش‌بس کوتاه‌مدت (۷ تا ۱۰ روز) را به زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، سپرده است.

همزمان با این موضوع، شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه‌ی پاکستان نیز گفته است که گروه طالبان، آماده‌ی کاهش خشونت‌ها در افغانستان است.

آقای قریشی، افزوده است که اعلام آمادگی گروه طالبان برای کاهش خشونت در افغانستان، یک پیشرفت خوب در گفت‌وگوهای صلح با ایالات متحده‌ی امریکا است.

این در حالی است که حکومت افغانستان، آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها را، از شرایط اصلی آغاز گفت‌وگوهای صلح با گروه طالبان اعلام کرده است. گروه طالبان اما، پیش از این، گفته بود که آتش‌بس با دولت افغانستان، زمانی برقرار می‌شود که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی برگزار و توافقی نیز به دست آید.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، تأکید کرده بود که تا آن زمان، آتش‌بس تنها با امریکا برقرار خواهد شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x