افزایش بهای دالر در افغانستان؛ بانک مرکزی ۵۵ میلیون دالر امریکایی را لیلام می‌کند

صبح کابل
افزایش بهای دالر در افغانستان؛ بانک مرکزی ۵۵ میلیون دالر امریکایی را لیلام می‌کند

به دنبال افزایش بهای دالر در افغانستان، بانک مرکزی اعلام کرده که مبلغ ۵۵ میلیون دالر امریکایی را لیلام خواهد کرد.

در اعلامیه‌ای که از سوی بانک مرکزی نشر شده، آمده است که این مقدار پول، روز دوشنبه -۱۴ سرطان- به طور لیلام به فروش خواهد رسید.

بانک مرکزی، از بانک‌ها، شرکت‌های صرافی و خدمات پولی واجد شرایط، خواسته است تا در این داوطلبی اشتراک کنند.

در اعلامیه آمده است: «برندگان لیلام، مکلف اند که حساب‌های شان را تا پایان روز تصفیه کنند.»

این بانک، افزوده است؛ شرکت‌های صرافی و خدمات پولی که تا اکنون مبلغ پنج‌صد هزار افغانی تضمین برای اشتراک در لیلام‌های اسعار را تحویل نداده اند، می‌توانند یک روز پیش از داوطلبی، پول تضمین خود را تحویل و در لیلام‌های بعدی اشتراک کنند.

این در حالی است که در روزهای اخیر، ارزش دالر در برابر افغانی، به شدت افزایش یافته و روز یک‌شنبه -۱۳ سرطان- یک دالر در بازارهای معاملاتی افغانستان، ۸۱ افغانی معامله شده است.

روز شنبه -۱۲ سرطان- دالر در سرای شهزاده‌ی کابل، تا بیش از ۸۲ افغانی معامله شد.

به باور صرافان سرای شهزاده، دلیل افزایش بهای دالر در برابر افغانی، ناشی از تقاضای زیاد دالر در بازارهای پایتخت است. به گفته‌ی آن‌ها، در حال حاضر، بازارهای معاملاتی، پر از ارز افغانی است و توزیع دالر در بازار از سوی بانک مرکزی، به شدت کاهش یافته است.

بی‌ثباتی بازار ارز، هرچند تغییرات زیادی به روند کاری صرافان شهر کابل به بار نمی‌آورد و گاهی حتا برای‌شان سودآور است؛ اما این مسئله، تأثیر مستقیم روی وضعیت زندگی مردم عادی می‌گذارد.

بالا رفتن ارزش دالر در بازارهای داخلی، به دلیل این که بیش‌ترین معاملات تجاری و واردات افغانستان به دالر است، سب افزایش بهای کالای تجارتی می‌شود.