عبدالله و مارکوز پیرامون نتایج نشست قطر گفت‌وگو کردند

صبح کابل
عبدالله و مارکوز پیرامون نتایج نشست قطر گفت‌وگو کردند

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، گفته است که نشست بین‌الافغانی قطر، گام مثبتی در روند صلح افغانستان است.

عبدالله عبدالله، در دیدار با مارکوز پوتزیل، نماینده‌ی ویژه‌ی آلمان در افغانستان، ابراز امیدواری کرده‌است که نشست بین‌الافغانی قطر و تلاش‌هایی که در راستای برقراری صلح صورت می‌گیرد، زمینه‌ی گفت‌وگوهای مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان را فراهم کند.

در این دیدار دو طرف، در باره‌ی نتایج نشست بین‌الافغانی در قطر، پیشرفت‌ها در مذاکرات صلح و آماد‌گی‌ها در راستای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گفت‌وگو کرده‌اند.

مارکوز پوتزل، در این دیدار گفته است که امیدوار است تلاش‌ها برای برقراری صلح در افغانستان، نتیجه‌ی‌ مثبتی در پی داشته باشد.

این در حالی است که نشست بین‌الافغانی قطر، پس از دو روز گفت‌وگو، دوشنبه شب (۱۷سرطان) با صدور قطع‌نامه‌ی مشترک هشت ماده‌ای پایان یافت. در این قطع‌نامه، بر کاهش خشونت‌ها، کاهش تلفات غیرنظامیان، حفظ حقوق زنان و احترام به حقوق اساسی اقلیت‌های مذهبی، تاکید شده است.

ارگ ریاست جمهوری نیز پس از پایان این نشست، ابراز امیدواری کرده است که تا دو ماه دیگر، گفت‌وگوهای مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان آغاز شود.

نماینده‌ی ویژه‌ی سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان، ضمن استقبال از قطع‌نامه‌ی مشترک نشست بین‌الافغانی قطر، گفته است که هر دو طرف، برای مذاکره به منظور پیشرفت در روند صلح و توقف جنگ، تمایل دارند.