عبدالله عبدالله به طالبان: با ادامه‌ی جنگ پیروز شده نمی‌توانید

صبح کابل
عبدالله عبدالله به طالبان: با ادامه‌ی جنگ پیروز شده نمی‌توانید

رییس اجرایی حکومت می‌گوید که صلح آرزوی دیرینه‌ی مردم افغانستان است و تنها راه تحقق مذاکره‌ی طالبان با حکومت افغانستان است.

عبدالله عبدالله، که پیش از چاشت روز جمعه (۶جدی) در مراسم هشتمین سالیاد کشته شدن «مطلب بیک» در کابل صحبت می‌کرد، گفت که برای رسیدن به صلح باید از هر فرصت استفاده شود؛ زیرا ادامه‌ی جنگ هر روز قربانی بیشتر از مردم افغانستان می‌گیرد.

او افزود: «پیام من به طالبان این است که با جنگ پیروز شده نمی‌توانید. اگر حرفی دارید، نظری دارید و اگر آرزوی زندگی آرام در کنار مردم افغانستان را دارید، یگانه راهش این است که گفت‌وگو کنید. در گفت‌وگو تنها مسأله‌ی حکومت نیست. بیایید با نمایندگان همه مردم افغانستان بنشنید و مذاکره کنید.»

این درحالی است که روز پنج‌شنبه (۵ جدی)گلب‌الدین حکمت‌یار، رهبر دسته‌ی انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی، در یک نشست خبری گفت که گروه طالبان، با حکومت کنونی افغانستان وارد مذاکره نخواهد شد.

آقای  حکمت‌یار افزود: «با حضور نیروهای خارجی و حکومت دست‌نشانده، صلح در افغانستان ناممکن است. حکومت وحدت ملی مانعی در برابر صلح است.»

اخیرا زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا دور تازه‌ی مذاکرات خود را با طالبان آغاز کرده است. شماری از رسانه‌های خارجی نیز گزارش داده اند که رهبری گروه طالبان، در مورد کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس کوتاه‌مدت، توافق کرده اند.

گفته می‌شود که رهبری این گروه، به توافق رسیده اند که هم‌زمان با امضای توافق‌نامه‌ی صلح با ایالات متحده‌ی امریکا، آتش‌بس کوتاه‌مدتی را اعلام کنند.

گروه طالبان نیز چند روز پیش اعلام کرد که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، پس از امضای توافق‌نامه‌ی خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان، آغاز خواهد شد.