ریاست اجرایی: نشست شانگهای با محور جنگ و صلح در منطقه‌ برگزار می‌شود

عبدالرازق اختیاربیگ
ریاست اجرایی: نشست شانگهای با محور جنگ و صلح در منطقه‌ برگزار می‌شود

هجدهمین دور نشست سران حکومت‌های سازمان همکار‌ی شانگهای، قرار امروز شنبه (۱۱عقرب) در تاشکند، پایتخت اوزبیکستان برگزار شود.

ریاست اجرایی حکومت افغانستان می‌گوید که عبدالله عبدالله در نشست سران حکومت‌های سازمان شانگهای، به نمایندگی از حکومت افغانستان شرکت و سخنرانی می‌کند.

امید میثم، معاون سخنگوی ریاست اجرایی، به روزنامه صبح کابل می‌گوید که هجدهمین دور نشست سران حکومت‌های سازمان شانگهای با محوریت جنگ و صلح در منطقه، همکاری‌های اقتصادی، اتصال منطقه‌ای، مسأله‌ی گروهای تروریستی در منطقه‌ و سازوکارهایی در مورد صلح و ثبات در افغانستان برگزار می‌شود.

آقای میثم، برگزاری این نشست را برای افغانستان خیلی مهم و ارزش‌مند عنوان می‌کند و می‌گوید که بسیاری از گروه‌های تروریستی، ریشه‌ی  منطقه‌ای و جهانی دارند و از همین جهت نقش کشورهای منطقه در تأمین صلح و ثبات در این کشور بسیار مهم است.

او افزود: «ما در مقابل گروه‌های هراس‌افگنی قرار داریم که ریشه‌های منطقه‌ای و جهانی دارند و از این منظر این نشست برای ما بسیار مهم است. وقتی که از گروه‌های هراس‌افگن یاد می‌کنیم که فعلا به عنوان بزرگترین چالش در افغانستان و منطقه به حساب می‌آید، این گروه‌ها ابعاد منطقه‌ای دارد و همکاری کشورهای منطقه برای تأمین امنیت و آرامش پایدار، به ویژه پروسه‌ی صلح که از اساسی‌ترین نیازهای مردم افغانستان است، بسیار مهم تلقی می‌شود.»

معاون سخنگوی ریاست اجرایی همچنان می‌گوید که آقای عبدالله در این نشست از اعضای این سازمان خواهد خواست تا در قسمت تأمین صلح و ثبات پایدار در افغانستان تلاش‌های شان را بیشتر کنند؛ زیرا صلح و ثبات در افغانستان، آرامش و امنیت در کشورهای منطقه خواهد بود.

گفتنی است که رییس اجرایی در حاشیه‌ی این نشست با نخست‌وزیران روسیه، اوزبیکستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، معاون اول رییس‌جمهور ایران، وزیر دفاع هند، سکرترجنرال سازمان همکاری شانگهای و اعضای بلندپایه‌ی شماری از کشورهای دیگر نیز دیدار و گفت‌وگو  می‌کند. قرار است این نشست تا پایان امروز خاتمه یابد.