دادگستری ایران: پس از به قدرت‌رسیدن طالبان، کودکان کار در ایران ۲۰ برابر افزایش یافته است

عصمت امین
دادگستری ایران: پس از به قدرت‌رسیدن طالبان، کودکان کار در ایران ۲۰ برابر افزایش یافته است

داکتر فتاح احمدی، معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری ایران، می‌گوید که پس از به قدرت‌رسیدن طالبان، کودکان کار در این کشور ۲۰ برابر افزایش یافته است.

آقای احمدی روز سه‌شنبه -۲۴ جوزا-، در جمع خبرنگاران زنجان ایران، گفت که حضور طالبان در افغانستان و ایجاد ناامنی برای خانواده‌ها، سبب افزایش آمار کودکان کار در ایران شده است.

او افزوده است که آمارهای تخمینی از سر چهارراه‌ها در شهرهای پرجمعیت  ایران، نشان‌دهنده‌ی افزایش کودکان کار به ویژه پس از به قدرت‌رسیدن طالبان در افغانستان است.

به گفته‌ی فتاح احمدی، سقوط حکومت پیشین افغانستان، سبب شده که شمار زیادی از خانواده‌های افغان وارد ایران شدند. «ما نیز به خاطر ملاحظات انسانی نمی‌توانستیم مانع آن‌ها شویم و به آن‌ها پناه دادیم.»

آقای احمدی، افزوده است که بخش قابل توجهی از کودکان خیابانی در ایران را اتباع افغانستانی، پاکستانی و عراقی تشکیل می‌دهند.

او افزوده است: «بخش زیادی از کودکان کار در ایران را کودکان افغانستانی تشکیل می‌دهند و از این‌رو کسی نمی‌تواند آمار دقیق در این خصوص ارائه دهد.»

این در حالی است که پس از سقوط حکومت پیشین، شمار زیادی از شهروندان افغانستان به دلیل ترسی که از طالبان و خشونت این گروه داشتند، کشور را ترک کردند. از این میان، بخش بزرگی از افغان‌ها، برای کار و فرار از حکومت طالبان به ایران مهاجر شده‌اند.