مجتمع جامعه‌ی مدنی: حکومت افغانستان از کشتار بی‌رحمانه‌ی کودکان جلوگیری کند

صبح کابل
مجتمع جامعه‌ی مدنی: حکومت افغانستان از کشتار بی‌رحمانه‌ی کودکان جلوگیری کند

مجتمع جامعه‌ی مدنی افغانستان یا مجما، تأکید کرده است که تداوم جنگ در افغانستان، برقراری صلح و مولفه‌های تأمین ارزش‌های حقوق بشری شهروندان این کشور را به گونه‌ی جدی تهدید کرده و در بسیاری از موارد، سبب نقض صریح آن‌‌ها شده است.

مجما، روز چهارشنبه (۲ دلو) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که کم‌اطلاعی مردم از پیشرفت در گفت‌وگوهای صلح، زمینه‌ساز بی‌باوری به این گفتمان شده و تصور ادامه‌ی جنگ و منازعه‌ی مسلحانه را در اذهان عامه تداعی می‌کند.

در اعلامیه آمده است که این بی‌باوری‌ها، با نقض قوانین جنگی و به خصوص بالا رفتن تلفات غیرنظامیان به ویژه زنان و کودکان، بیشتر مردم را نگران ساخته است.

بر اساس اعلامیه، آمار تلفات غیرنظامیان در منازعات مسلحانه، به طور چشمگیری افزایش یافته است که نشان دهنده‌ی بی‌پروایی طرف‌های جنگ در جلوگیری از کشتار غیرنظامیان به ویژه کودکان است.

مجما، گفته است که تداوم جنگ در کشور، سبب نقض حقوق‌بشری کودکان شده و هرنوع سهل‌انگاری در این موضوع، نه تنها کودکان امروزی را به مخاطره انداخته، بلکه نسل فردا را نیز تهدید می‌کند.

این نهاد، تأکید کرده است که دولت افغانستان و نهادهای مسؤول بین‌المللی، باید با جدیت بیشتر، در طرح‌های عملی برای ایجاد فضای صلح برای همه شهروندان، به ویژه برای کودکان اقدام کنند.

مجما، از حکومت افغانستان خواسته است که با برقراری صلح پایدار، از تداوم کشتار و قتل بی‌رحمانه‌ی کودکان جلوگیری کند.

این در حالی است که گفت‌وگوهای صلح در جریان چند مدت گذشته، جدی شده است. گروه طالبان، با کاهش خشونت موافقت کرده است. طالبان، همچنان ابراز امیدواری کرده که تا پایان ماه جاری، توافق‌نامه‌ی صلح میان این گروه و ایالات متحده‌ی امریکا به امضا برسد.

با این حال، ریاست‌جمهوری تأکید می‌کند که مردم افغانستان خواهان کاهش خشونت نه، بلکه برقراری آتش‌بس استند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x