سفیر چین: زمان زورگویی برای تصاحب قدرت گذشته است

عبدالرازق اختیاربیگ
سفیر چین: زمان زورگویی برای تصاحب قدرت گذشته است

سفیر چین در کابل در دیدار دیدار با معاون دوم ریاست جمهوری، گفته است که زمان آن که کسی یا گروهی بتواند با توسل به زور و از طریق جنگ و خشونت قدرت را در افغانستان به دست بگیرد، گذشته است.

لیوجین سونگ، سفیر چین در کابل، روز سه‌شنبه (۱۸سرطان) در دیدار با سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، در مورد روند صلح، همکاری‌های مشترک منطقوی و مبارزه با تروریزم گفت‌وگو کرده است.

آقای سونگ، در این دیدار گفته است، در سفری که هیات طالبان چندی قبل به کشور چین داشتند نیز مقام‌های چینی آن‌ها را به انعطاف بیشتر در مذاکرات صلح، گفت‌وگوی بین‌الافغانی و آتش بس همه جانبه تشویق کرده‌اند.

او افزوده است که از دید دولت چین، زمان آن که کسی یا گروهی بتواند با توسل به زور و از طریق جنگ و خشونت قدرت را در افغانستان به دست بگیرد، گذشته است و از همین‌رو توجه جدی همه‌ی طرف‌های درگیر به خصوص گروه طالبان، حکومت افغانستان و جامعه‌ی جهانی برای رسیدن به صلح دایمی در افغانستان، یک نیاز حیاتی است.

آقای سونگ در این دیدار، از برگزاری نشست سه‌جانبه میان چین، امریکا و روسیه که به زودی در بیجنگ برگزار می‌شود نیز خبر داده و گفته است که در این نشست، چگونگی صلح افغانستان و همکاری کشورهای منطقه در این پروسه مورد بحث قرار خواهد گرفت.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری نیز در این دیدار گفته است که دولت افغانستان در فرآیند پروسه‌ی صلح، به مشارکت گروه طالبان در قدرت سیاسی با حفظ نظم سیاسی موجود، ارزش‌های مندرج قانون اساسی و دستاوردهای هجده سال گذشته متعهد است.

آقای دانش تاکید کرده است که هرگونه توافق دیگر در مذاکرات صلح، خلاف خواست و اراده‌ی جمعی مردم افغانستان خواهد بود.

این در حالی است که نشست بین‌الافغانی قطر، پس از دو روز گفت‌وگو، دوشنبه شب (۱۷سرطان) با صدور قطع‌نامه‌ی مشترک هشت ماده‌ای پایان یافت. در این قطع‌نامه، بر کاهش خشونت‌ها، کاهش تلفات غیرنظامیان، حفظ حقوق زنان و احترام به حقوق اساسی اقلیت‌های مذهبی، تاکید شده است.

ارگ ریاست جمهوری نیز پس از پایان این نشست، ابراز امیدواری کرده است که تا دو ماه دیگر، گفت‌وگوهای مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان آغاز شود.