مایک مورل: گفت‌وگوهای امریکا با طالبان یک «بازی» برای بیرون کردن نیروهای خارجی از افغانستان است

عبدالرازق اختیاربیگ
مایک مورل: گفت‌وگوهای امریکا با طالبان یک «بازی» برای بیرون کردن نیروهای خارجی از افغانستان است

در حالی که وزیر خارجه‌ی امریکا در تماس تلفونی با رییس جمهور غنی اطمینان داده که نیروهای خارجی تا زمان  نیاز در افغانستان باقی خواهد ماند، یک مأمور پیشین «سی آی ای» گفته است که گفت‌گوهای امریکا با طالبان یک بازی برای بیرون کردن نیروهای خارجی از این کشور است.

مایک مورل، معاون پیشین سی‌ آی ای، اخیرا گفته است که گفت‌وگوهای کنونی میان ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان نوعی بازی‌ طراحی شده است تا به راحتی زمینه‌ی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را فراهم سازد.

به گفته‌ی این مأمور پیشین سازمان استخباراتی امریکا، طالبان پس از یازده سپتمبر قلمرو و کنترل شان در افغانستان را بیشتر کرده‌ اند و تلاش شان بر این است تا تمام خاک این کشور را تسخیر کنند.

آقای مورل گفته است: «رییس جمهور ترامپ گفته است که طالبان از جنگ خسته شده‌اند. این حقیقت ندارد. طالبان بیشتر از زمان یازده سپتمبر، قلمرو افغانستان را تحت کنترول دارند و آنان همیشه خواسته‌اند تا دولت تک‌حزبی در افغانستان حاکم باشد.»

او تأکید کرده است که طالبان همچنان بر خلاف خط قرمزی که امریکا تعیین کرده بود عمل خواهند کرد و زمانی که نیروهای خارجی از افغانستان خارج شدند، دوباره از حضور القاعده در این کشور استقبال خواهند کرد.

این درحالی است که یکی از مهم‌ترین پیش‌شرط‌های نمایندگان امریکا در چند دور مذاکرات شان با طالبان این بوده که بار دیگر از افغانستان برای تروریزم جهانی استفاده نشود.

این مأمور پیشین سی آی ای همچنان در برگه‌ی تویتر خود نگاشته است: «حرف‌های من در مورد این نیست که در افغانستان بمانیم یا برویم. بحث من این‌جاست که ما باید با یک دید باز به این قضیه ببینیم که پس از خروج نیروهای خارجی افغانستان چه اتفاقاتی قرار است بیفتد.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که طالبان در جریان چند دور گفت‌وگو با نمایندگان امریکایی، تأکید کرده اند تا زمانی که حتا یک سرباز امریکایی در افغانستان حضور داشته باشد، نه تنها با حکومت این کشور مذاکره نمی‌کند که به کشتار و خونریزی خود ادامه خواهند داد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x