تلفات غیرنظامیان در ۹ ماه نخست سال روان میلادی، ۳۰ درصد کاهش یافته است

صبح کابل
تلفات غیرنظامیان در ۹ ماه نخست سال روان میلادی، ۳۰ درصد کاهش یافته است

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، با نشر گزارشی، اعلام کرده است که تلفات غیرنظامیان در جریان ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، ۳۰ درصد کاهش یافته است.

در گزارشی که روز سه‌شنبه (۶ عقرب)، از سوی یوناما منتشر شده، آمده است که در ۹ ماه نخست سال روان میلادی، ۲۱۱۷ غیرنظامی در افغانستان جان باخته اند و ۳۸۲۲ نفر دیگر زخمی شده اند.

بر اساس این گزارش، هرچند تلفات غیرنظامیان در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی در مقایسه با زمان مشابه آن در سال گذشته، ۳۰ درصد کاهش یافته؛ اما گفت‌وگوهای صلح نتوانسته است که در کل تلفات غیرنظامیان را متوقف کند.

در گزارش، آمده است که ۳۱ درصد تلفات غیرنظامیان را کودکان و ۱۳ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

یوناما گفته است که عامل ۵۸ درصد تلفات غیرنظامیان مخالفان مسلح دولت بوده اند. تلفات غیرنظامیان از سوی گروه طالبان ۶ درصد افزایش را نشان می‌‌دهد؛ اما شمار کلی تلفات؛ یعنی کشته و زخمی به اثر حمله‌های این گروه ۳۲ درصد کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، تلفات غیرنظامیان در نتیجه‌ی حمله‌‌های گروه‌های ناشناخته افزایش داشته؛ اما حمله‌‌های گروه‌ داعش کاهش داشته است.

یوناما، عامل ۲۸ درصد از تلفات غیرنظامیان را نیروهای طرف‌دار دولت دانسته و هم‌چنان یادآور شده که تلفات غیرنظامیان در حمله‌‌های این نیروها ۳۴ درصد کاهش یافته است.

در پایان این گزارش آمده است که تلفات غیرنظامیان در حمله‌‌های هوایی نیروهای دولتی، ۷۰ درصد افزایش داشته که این مورد نگران‌کننده است.

یوناما، از طرف‌‌های درگیر جنگ در افغانستان، خواسته است تا برای محافظت از غیرنظامیان بیش‌تر تلاش کنند.

در گزارش، هم‌چنان آمده است که شدت جنگ در هلمند، حمله‌ی بی‌رویه در ننگرهار، لغمان و غور و انجام حمله‌ی‌ هوایی در تخار و در آخرین مورد حمله‌ی انتحاری بر یک مرکز آموزشی در غرب کابل، نگران‌کننده است.

این در حالی است که بیش از یک ماه از آغاز گفت‌وگوهای صلح در قطر می‌گذرد؛ اما دو طرف هنوز هم روی کارشیوه‌ی گفت‌وگوها به توافق نرسیده اند. هم‌چنان، هم‌زمان با آغاز گفت‌وگوهای صلح، گروه طالبان سطح خشونت‌ها را افزایش داده است. به باور مقام‌های امنیتی افغانستان، گروه طالبان قصد دارد تا با افزایش خشونت‌ها، در گفت‌وگوهای صلح امتیاز بیش‌تری بگیرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x