صلیب سرخ: گراف تلفات افراد ملکی در افغانستان، هنوز هم بلند است

صبح کابل
صلیب سرخ: گراف تلفات افراد ملکی در افغانستان، هنوز هم بلند است

به گفته‌ی کمیته‌ی صلیب سرخ یا (ICRC)‎، گفت‌وگوهای جاری صلح از شدت خشونت‌ها و تاثیر آن‌ها بالای افراد ملکی نه‌کاسته است.

این کمیته می‌گوید، تلفات افراد ملکی هنوز هم در افغانستان بسیار زیاد است چنانچه در شش ماه اول سال ۲۰۱۹، ۵۹ واقعه رخ داده است. طبق اعلامیه‌ا‌ی که امروز (دوشنبه ۲۱ اسد) از سوی کمیته‌ی صلیب سرخ منتشر شده، طرف‌های درگیر درمنازعه، باید جهت جلوگیری از تلفات مردم عادی افغانستان بیشتر سعی و تلاش کنند.

در این اعلامیه آمده است که «بمباردمان هوایی، حملات شبانه و حملاتی که در دهات و ساحات پر‌نفوس راه‌اندازی می‌شوند منجر به مرگ و معلولیت زنان، مردان و اطفال می‌گردد؛ در حالیکه آن‌ها هیچ نقشی در جنگ‌ها ندارند {اما؛} خانه‌ها، مساجد، مکاتب، مارکیت‌ها و مراکز مراقبت‌های صحی هدف قرار گرفته‌اند.»

خوان پدرو سکارر، رییس نمایندگی مرکزی (آی. سی. آر. سی) در افغانستان می‌گوید، «توجه کمی به رنج افراد ملکی صورت گرفته است. آن‌ها باید همیشه مورد حمایت و احترام باشند».

سکارر میافزاید، «حمله بالای یک داکتر یا نرس مراقبت‌های نجات‌دهنده‌ی صحی، همگان را تحت تاثیر قرار می‌دهد» و «چنانکه گفت‌وگوهای صلح جریان دارد، تمام طرف‌های درگیر باید کارهای بیشتری برای حفاظت افراد و اشیای ملکی، کارکنان و مراکز صحی انجام دهند. تدابیر اتخاذ شده در حال حاضر جهت حمایت از افراد و ساختارهای ملکی کافی نیست».

نکته‌ی دیگر در اعلامیه‌ی (آی. سی. آر. سی) نگرانی‌هایی در رابطه به سرنوشت افرادی است که توسط جناح‌های درگیر در ارتباط به منازعه‌ی مسلحانه توقیف شده‌اند؛ بدون در نظر داشت اینکه کدام یک از طرف‌ها آن‌ها را توقیف نموده است.

این در حالی است که نیازمندی‌های بشری در افغانستان در حال افزایش است و بسیاری از خانواده‌های افغان نیازهای دیگری که به دلایل غیر جنگی به مشکل برخورده‌اند نیز دارند اما؛ وضعیت بد امنیتی، کمک به چنین خانواده‌هایی را به مشکل روبه‌رو ساخته است. طبق اعلامیه‌ی امروز صلیب سرخ، امسال تعداد واقعات، به شمول واقعاتی که بر ضد کارکنان بشری صورت گرفته بیشتر از چند سال گذشته بوده است. در ماه اپریل، آی سی آر سی مجبور گردید که تعدادی از فعالیت‌های خود را متوقف سازد.

بر اساس حقوق بین المللی بشردوستانه، طرف‌های درگیر در منازعه باید به عبور کمک‌های بشری به افراد نیازمند ملکی اجازه داده و تسهیلات لازم را فراهم نمایند؛ چون این فعالیت ها فقط ماهیت غیرجانبدارانه دارد. با این وجود، نقض این مورد چیزی است که بارها از سوی گروه‌های تروریستی در افغانستان مشاهده شده است.