تلفات غیرنظیان در حملات طالبان نسبت به سال گذشته ۵۳ درصد افزایش یافته است

عبدالرازق اختیاربیگ
تلفات غیرنظیان در حملات طالبان نسبت به سال گذشته ۵۳ درصد افزایش یافته است

کمیسیون مستقل حقوق بشر با نشر گزارش تازه‌ای، گفته است که در شش ماه نخست امسال، ۶۴۸۷ غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شدند.

در این گزارش که روز دوشنبه (۲۹میزان) به نشر رسید، آمده است که از میان ۶۴۸۷ نفر، ۱۶۱۱ تن شان کشته و ۴۸۷۶ نفر دیگر نیز زخمی شده ‌اند.

نعیم نظری، یک‌تن از کمیشنران کمیسیون حقوق بشر، هنگام نشر این گزارش گفت که رقم تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست امسال نسبت به شش ماه نخست سال گذشته، ۸٫۳۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد؛ زیرا سال گذشته در حین زمان، ۵۹۸۶ کشته و زخمی شده بود.

آقای نظری گفت: «در میان ۶۴۸۷ قربانیان شش ماه نخست امسال، ۴۱۷۶ مرد، ۵۷۶ زن و ۱۶۳۴طفل شامل بوده است. رقم تلفات زنان در سال جاری نسبت به سال گذشته ۱۶٫۸ درصد افزایش یافته است؛ زیرا در سال گذشته ۴۹۳ تن زن کشته و زخمی شده بودند. تلفات کودکان نیز در سال جاری نسبت به شش ماه نخست سال گذشته ۲۶٫۴۷ درصد افزایش یافته است. در حالی که در سال گذشته در مجموع حدود ۱۲۹۲ کودک کشته و زخمی شده بودند.»

گفته می‌شود که جنسیت بیش از ۱۰۰ تن از کشته‌شدگان نیز تثبت نشده است.

در این گزارش همچنان آمده است که از مجموع تلفات غیرنظامیان، ۷۵ درصد از سوی طالبان، ۳ درصد از سوی افراد وابسته به گروه داعش، ۱۱ درصد از سوی نیروهای دولتی صورت گرفته است و ۱۰ دیگر نیز نامعلوم است.

یافته‌های کمیسیون حقوق بشر نشان می‌دهد که بیش از ۴۸۰۰ غیرنظامی در حملات هراس‌افگنان طالب کشته و زخمی شده ‌اند که از این میان ۱۰۵۱ نفر کشته و ۳۸۲۷ تن دیگر زخمی شده ‌اند.

‌همچنان از مجموع تلفات، حدود ۱۱۴ نفر در حمله‌ی جنگ‌جویان داعش کشته و ۶۷ تن دیگر زخمی شدند. بیش از ۷۱۰ تن از اثر حملات نیروهای دولتی کشته و زخمی شدند.

نعیم نظری در این نشست ضمن آن که حمله‌ی راکتی نظامیان پاکستان را نگران‌کننده خواند، همچنان تأکید کرد که در نتیجه‌ی پرتاپ راکت از سوی نظامیان پاکستان بر ولایت کنر، ۳۲ تن کشته و زخمی شدند.

آن چه در این گزارش آمده است، میزان تلفات غیرنظامیان در حملا طالبان، ۵۳ درصد افزایش یافته است. تلفات غیرنظامیان در حمله‌های نیروهای دولتی ۵۴ درصد افزایش یافته است.

اما میزان تلفات غیرنظامیان در حمله‌های داعشی‌ها نسبت به شش ماه نخست سال گذشته، ۸۵ درصد کاهش یافته است.

آقای نظری گفت: «حملات جنگ‌جویان به این دلیل کاهش یافته است که در جریان یک سال گذشته مهم‌ترین پایگاه‌های داعش در شرق افغانستان را از بین بردشته است.

در شش ماه نخست امسال، کارمندان رسانه‌ای نیز از حمله‌های تروریستی در امان نبوده اند. در نیمه‌ی امسال، ۳ کارمند رسانه‌ در حمله‌های تروریستی جان باخته و ۱۶ تن دیگر شان زخمی شده اند.

کمیسیون حقوق بشر، شش ماه نخست امسال را خونین‌ترین ماه برای غیرنظامیان عنوان کرده و از طرف‌های درگیر جنگ می‌خواهند که به موازین بین‌المللی و کنوانسیون‌های حقوق بشری توجه کنن و از تلفات غیرنظامیان در جریان حملات شان جلوگیری کنند.

کمیسیون حقوق بشر در حالی از میزان افزایش تلفات غیرنظامیان ابراز نگرانی کرده اند که هفته‌ی پیش یوناما یا دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان نیز اعلام کرد که آمار تلفات غیرنظامیان ۴۲ درصد افزایش یافته است.

در گزارش یوناما که به روز پنج‌شنبه (۲۵ میزان) منتشرشد، در جریان ۹ ماه اول سال جاری میلادی، ۲۵۶۳ غیرنظامی در افغانستان کشته شده ‌اند و  ۵۶۷۶ غیرنظامی دیگر زخم برداشته ‌اند.

این همه در حالی است که به تازگی در انفجاری که در ولسوالی هسکه‌ مینه‌ی ولایت ننگرهار رخ داد، بیش از۷۰ غیرنظامی کشته و بیش از ۷۰ تن دیگر نیز زخمی شده ‌اند.