یوناما: در سه ماه اول ۲۰۲۱ میلادی، ۵۷۳ غیرنظامی در افغانستان کشته شده‌اند

صبح کابل
یوناما: در سه ماه اول ۲۰۲۱ میلادی، ۵۷۳ غیرنظامی در افغانستان کشته شده‌اند

نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، گزارش داده است که در سه ماه اول سال ۲۰۲۱ میلادی، ۵۷۳ غیرنظامی در افغانستان کشته شده‌اند و ۱۲۱۰ نفر دیگر زخم برداشته‌اند.

در گزارشی که روز چهارشنبه (۲۵ حمل)، از سوی یوناما نشر شده، آمده است که بر اساس آمار ثبت‌شده، تلفات غیرنظامیان در سه ماه اول سال ۲۰۲۱ میلادی در افغانستان، در مقایسه با زمان مشابه آن در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۲۹ درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش، ۳۷ درصد قربانیان را زنان و ۲۳ درصد را نیز کودکان تشکیل می‌دهند.

دیبرا لاینز، نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد برای افغانستان، گفته است: «افزایش تلفات غیرنظامیان به ویژه زنان و کودکان، آزاردهنده است.» بانو لاینز، از طرف‌های درگیر خواسته است که به گونه‌ی فوری خشونت‌ها را متوقف کنند.

او افزوده است: «از هر فرصت ممکن برای صلح باید استفاده شود، اگر میزان خشونت بلافاصله کاهش نیابد، کشته شدن هزاران غیرنظامی در جریان سال ۲۰۲۱ توسط هموطنان خود ادامه پیدا خواهد کرد.»

یوناما گفته است که آغاز گفت‌وگوهای صلح در سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی، امیدواری‌ها را برای بهبود وضعیت غیرنظامیان افزایش یافته بود؛ اما هیچ گونه کاهش خشونت صورت نگرفت.

در گزارش آمده است، جنگ زمینی، انفجار ماین و قتل‌های هدف‌مند، از دلایل عمده‌ی افزایش تلفات غیرنظامیان بوده است.

بر اساس گزارش، مخالفان مسلح دولت عامل ۶۱ درصد و نیروهای طرف‌دار دولت نیز عامل ۲۷ درصد تلفات غیرنظامیان اند. در گزارش، آمده است که به گونه‌ی مشخص، جنگ‌جویان طالب عامل ۴۳٫۵ درصد تلفات غیرنظامیان اند و ارتش افغانستان نیز، عامل ۱۷ درصد تمام تلفات غیرنظامیان اند.