درگیری در ولسوالی بهسود میدان وردک، ۹ کشته و ۱۲ زخمی به جا گذاشت

صبح کابل
درگیری در ولسوالی بهسود میدان وردک، ۹ کشته و ۱۲ زخمی به جا گذاشت

وزارت داخله، می‌گوید که در نتیجه‌ی درگیری میان معترضان و پولیس در ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک، ۹ نفر جان باختند و ۱۲ تن دیگر زخمی شده‌اند

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله در برگه‌ی تویتر خود نوشته است: «رهبری فرماندهی پولیس ولایت میدان وردک از چند روز به این‌سو به‌منظور معرفی فرماندهان جدید حصه‌ی اول و دوم و همچنان تحکیمات پوسته‌ها به این ولسوالی‌ها به‌سر می‌برند. افراد مسلح غیرمسئول وابسته به علی‌پور باحضور در این ساحات، مانع حضور و فعالیت نیروهای امنیتی و پولیس شده‌اند.»

آقای آرین، می‌گوید که روز جمعه (۱۰ دلو)، شماری از افراد مسلح غیر مسئول در مقابل تعمیر ولسوالی بهسود جمع شده بودند و بالای نیروهای امنیتی و مردم انداخت مسلحانه کردند.

به گفته‌ی او، در جریان درگیری میان نیروهای پولیس و افراد مربوط به علی‌پور، ۹ نفر جان باختند و پنج غیرنظامی، ۷ فرد مسلح غیرمسئول و شماری از نیروهای امنیتی نیز زخمی شده‌اند.

طارق آرین گفته است که نیروهای پولیس به منظور کنترل وضعیت دست به فیرهای هوایی زده‌اند.

با این حال، شماری از اعضای مجلس نمایندگان می‌گویند که نیروهای امنیتی به شمول الله‌داد فدایی، فرمانده پولیس میدان وردک، بالای شماری از معترضان در ولسوالی بهسود تیراندازی کرده‌اند.

مهدی راسخ، نماینده‌ی میدان وردک در مجلس نمایندگان می‌گوید،  معترضانی که از چند روز به این‌سو در مرکز ولسوالی حصه‌ی اول جمع شدند، از سوی پولیس بالای آن شلیک شده است.

آقای راسخ شمار کشته‌شدگان را یک نفر و شمار زخمیان را ۱۰ نفر می‌گوید.

این رویداد با واکنش شماری از رهبران جهادی نیز مواجه شده است. محمد کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، می‌گوید که نیروهای امنیتی در برابر تجمع مدنی و مسألمت‌آمیز مردم در ولسوالی بهسود از خشونت کار گرفته‌اند.

آقای خلیلی‌ گفته است: «جای تأسف است که مسئولان امنیتی، به جای این‌که امنیت مردم را در ساحات ناامن بگیرند و مسیرهای رفت‌وآمد شهروندان را امن بسازند، در یک ساحه‌ی امن و تابع نظم و قانون، مشکلات ایجاد می‌کنند.»

او ضمن این که گفته، نیروهایی که در برابر مردم از خشونت کار گرفته اند، باید هرچه زودتر به کابل فراخوانده شوند، از معترضان نیز خواسته است که از خویشتن‌داری کار بگیرند.

با این همه، وزارت داخله گفته که قرار است هیئتی به منظور بررسی همه‌جانبه رویداد بهسود به ولایت میدان وردک برود.