۲۵ مرکز صحی در ولایت‌های سمنگان و نیمروز مسدود شده است

صبح کابل
۲۵ مرکز صحی در ولایت‌های سمنگان و نیمروز مسدود شده است

دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری سازمان ملل متحد یا اوچا، اعلام کرده که به دلیل تهدیدهای امنیتی و ادامه‌ی درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و گروه‌های هراس‌افگن، ۲۵ مرکز صحی در ولایت‌های سمنگان و نیمروز مسدود شده است.

در گزارشی که به تازگی از سوی این نهاد به نشر رسیده، آمده است که با بسته شدن این ۲۵ مرکز، حدود ۱۸۰ هزار نفر در ولایت سمنگان و ۸۰ هزار نفر دیگر نیز در ولایت نیمروز از خدمات صحی محروم شده ‌اند.

همچنان در این گزارش گفته شده است، مراکز صحی‌ای که در ولایت زابل به دلیل تهدیدهای امنیتی بسته شده بود، دوباره باز شده و خدمات صحی به گونه‌ی نرمال ارائه می‌شود.

این درحالی است که این نهاد به تاریخ ۲۴میزان سال جاری اعلام کرد که ۱۲ مرکز صحی، به دلیل تهدیدات امنیتی در ولایت‌های زابل و نیمروز مسدود شده است.

اوچا در آن زمان گفته بود که با مسدود شدن این مراکز صحی، حدود ۲۰۰ هزار نفر از باشندگان این ولایت‌ها از خدمات صحی محروم شده ‌اند.

آنچه در گزارش تازه‌ی دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری سازمان ملل آمده، تلاش‌های برای بازشدن دوباره‌ی این مراکز صحی آغاز شده است.

گزارش‌ها می‌رساند که از ماه جنوری تا سپتامبر سال جاری میلادی، ۳۱۹ رویداد در افغانستان به وقوع پیوسته و نیمی از آن، به‌گونه‌ی مستقیم و غیرمستقیم در برابر کارمندان، دارایی‌ها و یا امکانات بشردوستانه رخ داده است.

گفته می‌شود که در ۳۱۹ حمله‌ای که بالای امدادرسان‌ها انجام شده، ۲۷ امدادرسان جان باخته ‌اند، ۳۱ امدادرسان زخمی شده ‌اند و ۳۳ امداد رسان دیگر بازداشت.