دونالد ترامپ، طرح صلح امریکا با طالبان را بازنگری می‌کند

عبدالرازق اختیاربیگ
دونالد ترامپ، طرح صلح امریکا با طالبان را بازنگری می‌کند

رسانه‌های خارجی گزارش داده اند که رییس جمهور ترامپ، به منظور بازنگری طرح صلح امریکا با طالبان با مشاوران ارشد امنیت ملی این کشور دیدار و گفت‌وگو می‌کند تا طولانی‌ترین ‌جنگ امریکا را در افغانستان به پایان برساند.

شبکه‌ی خبری سی‌ان‌ان، به نقل از دو منبع معتبر نگاشته است که آقای ترامپ روز جمعه (۲۵اسد) برای بررسی این طرح با مایک پمپیو، وزیر خارجه‌ی امریکا و جان بولتون، مشاور امنیت ملی این کشور دیدار و در این مورد بحث و گفت‌وگو می‌کند.

همچنان گفته می‌شود که در این دیدار، افزون بر وزیر خارجه‌ی امریکا و مشاور امنیت ملی این کشور، احتمال دارد مارک اسپر، وزیر دفاع و جنرال جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا نیز حضور داشته باشد.

سی‌ان‌ان، نگاشته است که محور اساسی دیدار ترامپ با مشاوران و مقامات ارشد امنیتی امریکا، صحبت در مورد طرحی است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی این کشور برای نزدیک به ده ماه‌ برای پایان دادن به جنگ افغانستان روی آن کار کرده است.

این منابع به سی‌ان‌ان گفته اند، در صورتی که این طرح بازنگری شود، کاهش قابل ملاحظه‌ای در تعداد نیروهای امریکایی در افغانستان خواهد آمد. انتظار می‌رود با عملی شدن این طرح، تعداد سربازان امریکایی از ۱۵هزار به ۸هزار کاهش یابد.

اما گفته می‌شود که همزمان با کاهش این نیروها، از طالبان نیز تضمین گرفته خواهد شد تا علیه هراس‌افگنی مبارزه کنند.

در بخش دیگر این گزارش سی‌ان‌ان آمده است که قرار است، متن توافق‌نامه میان امریکا و طالبان، تا نزدهم آگست؛ یعنی تا صدمین سالگرد استقلال افغانستان به امضا برسد.

تصمیم بازنگری طرح صلح امریکا، در حالی از سوی دونالد ترامپ صورت می‌گیرد که تاکنون زلمی‌خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا، هشت بار با طالبان دیدار و گفت‌وگو کرده است. دور هشتم این گفت‌وگوها، به تازگی پایان یافت.