سی‌ان‌ان: امریکا در حال بررسی بازگرداندن برخی از مهاجران افغان به کشور شان است

صبح کابل
سی‌ان‌ان: امریکا در حال بررسی بازگرداندن برخی از مهاجران افغان به کشور شان است

به تازگی مقام‌های امریکایی، گفته اند که دولت امریکا در حال بررسی بازگرداندن شماری از مهاجران افغان به کشور شان است که واجد شرایط گرفتن پناهندگی امریکا نیستند.

سی‌ان‌ان به نقل سه منبع آگاه در کاخ سفید، گزارش داده که این افراد در حال حاضر در پایگاه نظامی امریکا در کوزوو استند و در صورتی که نتوانند روند بررسی جدی ورود به این کشور را سپری کنند، دوباره به افغانستان بازگشتانده می‌شوند.

این شبکه‌ی خبری شمار این افراد ۲۰۰ نفر اعلام کرده و گفته است که تا روشن‌شدن روند بررسی‌ها، آن‌ها در پایگاه بوندستیل در شرق کوزوو نگه‌داشته می‌شوند.

 بازگرداندن ده‌ها تن از مهاجران افغان در این شرایط به افغانستان نگرانی‌ها و پرسش‌های زیادی را به میان آورده است. شماری از مهاجران افغان که در کوزوو به سر می‌برند، به سی‌ان‌ان، گفته اند که نگرانی دارند که به آن‌ها برچسپ تروریستی زده نشود و هم‌چنان، گفته اند که نمی‌دانند تا چه مدتی در کوزوو باقی خواهد ماند.

با این حال، ند پرایس، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی امریکا، اطمینان داده است که مهاجران افغان می‌توانند پناهندگی امریکا را به دست بیاورند یا در صورت نیاز در کشور سوم اسکان داده شوند.

امیلی هورن، سخن‌گوی شورای امنیت ملی امریکا نیز، تأکید کرده است که مهاجران افغان برای گرفتن پناهندگی این کشور، ابتدا باید روند بررسی‌های امنیتی را پشت سر بگذارند.

با این همه تا هنوز ایالات متحده‌ی امریکا حتا یک تن از مهاجران افغان را به افغانستان باز نگردانده است.