شینواری: به شکایت‌های انتخاباتی در زمان تعیین‌شده رسیدگی می‌شود

صبح کابل
شینواری: به شکایت‌های انتخاباتی در زمان تعیین‌شده رسیدگی می‌شود

رییس کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، تأکید می‌کند که تلاش‌ها برای تکمیل کردن روند رسیدگی به شکایات انتخاباتی در زمان تعیین‌شده‌ی آن، جریان دارد.

زهره‌بیان شینواری، روز یک‌شنبه (۱۵ جدی) در یک نشست خبری گفت که شکایت‌های ثبت شده از سوی دسته‌های انتخاباتی، در ۱۶ دسته از لحاظ موضوعی، بخش‌بندی شده است.

او افزود: «در مورد تفاوت رأی بایومتریک با فورم نتایج ۶۸۸۱ شکایت، افزایش آرا به نفع نامزد ۱۱۹ شکایت، کاهش آرا به ضرر نامزد ۵۵۲ شکایت، شمارش آرای یک نامزد به نفع نامزد دیگر ۴ شکایت، استفاده از رأی پیش از وقت ۲۸۲ شکایت، استفاده از رأی بعد از وقت ۳۸۱ شکایت، رأی بدون بایومتریک ۶۵۷ شکایت، ابطال محل رأی‌دهی بدون دلیل ۲۱۴۰ شکایت، مفقود شدن فورم نتایج ۳۹ شکایت و تغییر در فورم نتایج ۱۰۰ شکایت به ثبت رسیده است.»

بانو شینواری، گفت که دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی ۵۵۶۴ مورد شکایت، دسته‌ی انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی ۳۷۱۱ شکایت، دسته‌ی انتخاباتی دولت‌ساز ۳۳۰۲ مورد شکایت و دسته‌ی انتخاباتی امنیت و عدالت، یک مورد شکایت ثبت کرده است.

او گفت که روند رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، در ۳۴ ولایت افغانستان جریان دارد و حتا در برخی از ولایت‌ها، کار تصمیم‌گیری روی شکایت‌های ثبت شده آغاز شده است.

بانو شینواری، در پاسخ به پرسشی در مورد ۳۰۰ هزار رأی جنجالی، گفت: «بعضی از شکایت‌های ثبت‌شده، بی‌اساس و بی‌بنیاد است و بعضی از شکایت‌ها تأثیرگذار است؛ اما پیش از وقت است که در مورد ۳۰۰ هزار رأی جنجالی حرف بزنیم، بعد از بررسی شکایات مشخص خواهد شد.»

او هم‌چنان گفت که روند رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، ممکن است یک تا دو روز بیشتر طول بکشد؛ اما این کمیسیون تمام تلاش خود را خواهد کرد تا شفافیت را تأمین کند.

از سویی هم، محمدقاسم الیاسی، سخن‌گوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، می‌گوید که روند بررسی شکایات در شش ولایت، تا پایان امشب تکمیل خواهد شد.

رییس کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، چندی پیش تأکید کرده بود که نتیجه‌ی اعلام‌شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، ابتدایی است و طرف‌های دخیل در انتخابات، باید از پیش‌داوری، خودداری کنند.

کمیسیون مستقل انتخابات، حدود دو هفته پیش، نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری را اعلام کرد که بر اساس آن، محمداشرف غنی، با به دست آوردن ۵۰٫۶۴ درصد آرا در صدر و عبدالله عبدالله با کسب ۳۹٫۵۲ درصد آرا در جایگاه دوم قرار دارد.