آغاز روند تطبیق واکسین کرونا در افغانستان؛ غنی: خطر کرونا هنوز هم رفع نشده است

صبح کابل
آغاز روند تطبیق واکسین کرونا در افغانستان؛ غنی: خطر کرونا هنوز هم رفع نشده است

روند تطبیق واکسین کرونای ساخت هند، روز سه‌شنبه (۵ حوت)، در افغانستان آغاز شد. در آغاز این روند، چند نفر به نمایندگی از نهادهای صحی، نیروهای دفاعی و امنیتی و خبرنگاران، واکسین کرونا دریافت کردند.

رییس‌جمهور غنی، در مراسمی که به همین منظور در ارگ ریاست‌جمهوری برگزار شده بود، گفت آغاز روند تطبیق واکسین کرونا، یک فرصت است و دولت تلاش خواهد کرد تا در مرحله‌ی دوم، برای ۴۰ درصد مردم افغانستان واکسین فراهم کند.

آقای غنی، گفت که خطر کرونا هنوز هم رفع نشده و گونه‌های جدید ویروس در حال شیوع است. او، از مردم افغانستان خواست تا برای حفاظت از خود، دستورات صحی را رعایت کنند.

رییس‌جمهور، از دولت هند بابت ارسال بسته‌ی کمکی واکسین کرونا به افغانستان، سپاس‌گزاری کرد و گفت: «نوع همکاری افغانستان و هند، بر اساس منافع مشترک و دیدگاه مشترک بشردوستانه تعیین شده و این همکاری ادامه خواهد داشت.»

آقای غنی، گفت که پیش از این ۱۷۲ کشور، برنامه‌ی تطبیق واکسین کرونا را آغاز نکرده بودند که افغانستان با کمک دولت هند، توانست از فهرست این کشورها خارج شود.

از سویی هم، رودرندرا تاندون، سفیر هند در کابل، در این مراسم گفت که واکسین‌های کمک‌شده به افغانستان، بیان‌گر تلاش هند برای مبارزه با کرونا و ایجاد همبستگی جهانی در این زمینه است.

آقای تاندون، تاکید کرد که هند، آماده‌ی همکاری نزدیک با حکومت افغانستان و نهادهای صحی این کشور است تا همبستگی جهانی ایجاد کند و برای سایر کشورها مثال باشد.

همچنان، وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت، در این مراسم، از مردم خواست که با این وزارت در زمینه‌ی نظارت شفاف از تطبیق واکسین کرونا، همکاری کنند.

گفتنی است که چندی پیش، دولت هند ۵۰۰ هزار دوز واکسین کرونا به افغانستان کمک کرد. این مقدار واکسین، به ۲۵۰ هزار نفر در تزریق خواهد شد.

تا اکنون، ۵۵۶۴۶ فرد مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان شناسایی شده‌اند که از این میان، ۴۸۸۹۵ نفر بهبود یافته‌اند و ۲۴۳۵ نفر دیگر جان باخته‌اند.