زمینه‌ی تشخیص ویروس کرونا در افغانستان فراهم شد

صبح کابل
زمینه‌ی تشخیص ویروس کرونا در افغانستان فراهم شد

به دنبال افزایش نگرانی در میان شهروندان افغانستان از شیوع ویروس کرونا در این کشور، وزارت صحت، بخش ویژه‌ی کنترل این ویروس را در ولایت بلخ ایجاد کرد. این بخش، دارای ۳۰ بستر مجهز با تمام امکانات مورد نیاز است.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت، روز سه‌شنبه (۲۹ دلو) در سفری به ولایت، از این بخش دیدن کرده و تدابیر گرفته شده برای جلوگیری و کنترل ویروس کرونا در این ولایت را، مورد ارزیابی قرار داده است.

آقای فیروز، گفته است: «در حال حاضر، زمینه‌ی تشخیص ویروس کرونا در افغانستان فراهم شده است. قبلا نمونه‌ها برای تشخیص این ویروس به بیرون از افغانستان فرستاده می‌شد که این یک چالش بزرگ برای وزارت صحت بود.»

به گفته‌ی او، نمونه‌های گرفته شده از حدود ۵۰۰ نفر که اخیرا از چین وارد افغانستان شده‌اند، به کشورهای خارجی فرستاده شده بود و هیچ علایمی از ویروس کرونا در آنان دیده نشد.

آقای فیروز، افزوده است که وزارت صحت، به منظور جلوگیری از این ویروس، بخش‌های ویژه را برای کنترل آن در کابل و شماری از ولایت‌ها ایجاد کرده است.

این در حالی است که چندی پیش، وزارت صحت از ایجاد بخش ویژه‌ی کنترل ویروس کرونا در شفاخانه‌ی افغان-جاپان در کابل خبر داده بود.

ویروس کرونا، یکی از کشنده‌ترین ویروس‌ها در جهان است که چندی پیش، برای نخستین بار در شهر ووهان چین شیوع کرد و پس از گذشت چند روز، موارد ابتلا به آن، در شماری از کشورهای جهان نیز به ثبت رسید.

سازمان بهداشت چین، روز سه‌شنبه (۲۹ دلو) با نشر گزارش تازه‌ای اعلام کرد که آمار قربانیان ویروس کرونا به ۱۸۰۷ نفر رسیده و بیش از ۷۰ هزار نفر دیگر را مبتلا کرده است.

به گفته‌ی این سازمان، بیشتر قربانیان و مبتلایان ویروس کرونا، از ایالت هوبی استند؛ جایی که برای اولین بار این ویروس شیوع کرد و از آن‌جا به سایر شهرهای چین و کشورهای جهان گسترش یافت.

این سازمان، افزوده است که از میان ۱۸۰۷ نفری که در نتیجه‌ی این ویروس جانه باخته‌اند، ۱۳۸۱ نفر از این قربانیان از ایالت هوبی، مرکز شیوع این ویروس بوده اند.

مقام‌های چینی گفته‌اند که محدودیت‌های جدی‌تری بر این شهر وضع شده تا از گسترش بیشتر این ویروس جلوگیری شود.

بیش از یک ماه از شیوع ویروس کرونا در چین می‌گذرد؛ اما تا کنون هیچ راهکار جدی‌ای برای درمان و یا جلوگیری از آن به وجود نیامده است.