بایدن در نشست خبری: به تعطیلات نزدیک می‌شویم و دیگر در باره‌ی افغانستان صحبت نمی‌کنم

صبح کابل
بایدن در نشست خبری: به تعطیلات نزدیک می‌شویم و دیگر در باره‌ی افغانستان صحبت نمی‌کنم

جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، در پاسخ به پرسش‌های پی‌هم خبرنگاران در باره‌ی افغانستان، گفته است که به تعطیلات آخر هفته نزدیک می‌شود و دیگر نمی‌خواهد در باره‌ی این کشور صحبت کند.

به نقل از یورونیوز، آقای بایدن، روز جمعه -۱۱ سرطان- در یک نشست خبری، پس از پاسخ به چند پرسش در باره‌ی افغانستان، گفت: «دیگر به هیچ پرسشی در باره‌ی افغانستان پاسخ نمی‌دهم. چهارم جولای {جشن استقلال امریکا} است. آخر هفته و تعطیلی است و می‌خواهم جشن بگیرم. اتفاق‌های فوق‌العاده‌ای در جریان است.»

او، از خبرنگاران خواست تا به موضوعات مثبتی مثل رشد اقتصادی، کار، درآمد و مهار ویروس کرونا توجه کنند.

آقای بایدن، در پاسخ به پرسش‌های اول و دوم، گفت که ایالات متحده از راه دور در حد توان خود کار کرده؛ اما مردم افغانستان باید خود بتوانند به کمک نیروهای هوایی‌ای که دارند، امنیت شان را تأمین کنند.

به گفته‌ی او، ایالات متحده از ۲۰ سال به این طرف، درگیر جنگ در افغانستان است.

رییس‌جمهور امریکا گفت: «من در دفتر خود در کاخ سفید، با رهبران حکومت افغانستان دیدار کردم. فکر می‌کنم آن‌ها توانایی ادامه‌ی حکومت را دارند. تصور می‌کنم گفت‌وگوهای بیش‌تر در پیش‌رو است؛ اما نگرانم که آن‌ها با مشکلات داخلی روبه‌رو شوند. آن‌ها باید بتوانند برای ادامه‌ی حکومت، از پشتیبانی لازم در سراسر کشور برخوردار شوند.»

آقای بایدن، افزود که روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان، تا چند روز دیگر تکمیل نخواهد شد؛ بلکه آخرین زمان تکمیل این روند، یازدهم سپتمبر خواهد بود.

این در حالی است که هفته‌ی پیش، خبرگزاری رویترز، به نقل از مقام‌های امریکایی، گزارش داده بود که قرار است تا چند روز دیگر، روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان تکمیل شود.

با این حال، اخیرا، راس ویلسن، سرپرست سفارت امریکا در کابل، گفته است که احتمال دارد ۶۰۰ سرباز امریکایی، برای تأمین امنیت سفارت و دیپلمات‌های این کشور، در افغانستان بمانند.

روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان، در اول ماه می سال روان آغاز شد و قرار است تا یازدهم سپتمبر سال روان، تکمیل شود.