ثبت هفت مورد مشکوک به ویروس کرونا در برخی از ولایت‌های افغانستان

صبح کابل
ثبت هفت مورد مشکوک به ویروس کرونا در برخی از ولایت‌های افغانستان

مسؤولان محلی در ولایت‌های غور، فراه، هلمند و هرات، از ثبت هفت مورد مشکوک به ویروس کرونا، خبر داده‌اند.

غلام‌ناصر خاضع، والی غور، روز سه‌شنبه (۶ حوت) اعلام کرد که یک مورد مشکوک به ویروس کرونا، در شهر فیروزکوه، مرکز این ولایت ثبت شده است.

او افزود: «این فرد، دو هفته پیش از ایران آمده بود و در حال حاضر، در شفاخانه مرکزی غور بستری شده است. نمونه‌ی صحی این فرد، به منظور تثبیت، به کابل فرستاده شده است.»

با این حال، منابعی در ولایت غور، تأیید کرده‌اند که این مورد مشکوک، از شفاخانه‌ی ولایتی غور فرار کرده است.

از سویی هم، عبدالجبار شایق، رییس صحت ولایت فراه، گفته است که دو مورد مشکوک به ویروس کرونا در این ولایت، ثبت شده و در خانه‌های شان قرنطین شده‌اند.

او افزوده است که این دو نفر، در بازار مشترک افغانستان-ایران در بندر شیخ ابونصر فراهی، دوکان‌دار بودند و به دلیل رفت‌وآمد شهروندان ایرانی به این منطقه، ممکن است به ویروس کرونا مبتلا شده باشند.

گزارش‌ها از ولایت هلمند نیز نشان می‌دهد که یک مورد مشکوک به ویروس کرونا، در این ولایت شناسایی شده است.

عمر زواک، سخن‌گوی والی هلمند، می‌گوید که این مرد، به تازگی از شهر هرات به این ولایت سفر کرده و علائم ویروس کرونا در آن دیده شده است. به گفته‌ی آقای زواک، این فرد در حال حاضر، قرنطین شده است و نمونه‌ی صحی او نیز، به منظور تثبیت به کابل فرستاده شده است.

پیش از این، وزارت صحت اعلام کرده بود که هفت مورد مشکوک جدید ویروس کرونا، در ولایت هرات شناسایی شده است. با این حال، وحیدالله مایار، سخن‌گوی وزارت صحت، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که از این هفت مورد، چهار مورد آن منفی بوده و نتیجه‌ی سه مورد دیگر، به‌زودی مشخص خواهد شد.

آقای مایار، ثبت موارد مشکوک در ولایت‌های غور، فراه و هلمند را تأیید و یا رد نکرد؛ اما گفت که جزئیات در این مورد، بعدا ارائه خواهد شد.

او گفت، افرادی بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به ویروس کرونا قرار دارند که در جریان یک ماه گذشته، به ایران و یا چین سفر کرده باشند.

پیش از این، وزارت صحت از ثبت نخستین مورد مثبت ویروس کرونا در ولایت هرات خبر داده بود.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت، روز دوشنبه (۵ حوت) گفته بود که با ثبت نخستین مورد مثبت ویروس کرونا در هرات، در این ولایت، وضعیت اضطراری صحی اعلام شده و به همین دلیل، شرکت‌های مسافربری، باید از رفت و آمد به این ولایت، خودداری کنند.

شورای امنیت ملی افغانستان نیز روز سه‌شنبه (۶ حوت) اعلام کرد که مرزهای افغانستان با ایران، به روی رفت و آمد مسافران باز شده است. این شورا، افزود که شهروندان افغانستان، می‌توانند با رعایت موارد صحی به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، به ایران رفت و آمد کنند.

با این حال، رسانه‌های چین گزارش داده‌اند که دانشمندان این کشور، برای ویروس کرونا یک واکسن خوراکی ساخته‌اند و قصد دارند آن را آزمایش کنند.

روزنامه‌ی دولتی گلوبال نیوز چین، گزارش داده است که یکی از استادان دانشگاه تیانجین‌، چهار دوز از این واکسن را روی خود آزمایش کرده و عوارض جانبی نداشته است. این استاد دانشگاه چینی، گفته است که این واکسن، می‌تواند به سرعت تولید انبوه شود.

با این حال، زمان انجام آزمایش‌ها، اثر بخشی یا بی‌خطر بودن این واکسن، مشخص نیست و ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا در دسترس مردم قرار بگیرد.