آمار قربانیان ویروس کرونا به ۲۵۹ نفر رسید

اکرم رسا
آمار قربانیان ویروس کرونا به ۲۵۹ نفر رسید

دولت چین، روز شنبه (۱۲ دلو) با نشر گزارش تازه‌ای گفته است که آمار قربانیان ویروس کرونا در این کشور، به ۲۵۹ نفر رسیده و بیش از ۱۲ هزار نفر را مبتلا کرده‌ است.
به دنبال گسترش ویروس کرونا، در چین، شرکت‌ها در این کشور، از کارمندان خود خواسته‌اند تا زمان بهبودی وضعیت حداقل یک هفته‌ی دیگر سر کار خود حاضر نشوند.
سازمان جهانی صحت، روز چهارشنبه (۹ دلو) همزمان با گسترش این ویروس، وضعیت اضطراری در سراسر جهان، اعلام کرد. مسؤولان این سازمان، گفته اند که اعلام وضعیت اضطراری به معنای این است که ویروس کرونا، اکنون فراتر از مرز‌های چین قدم گذاشته است.
این سازمان افزوده است که در حال حاضر نزدیک به ۱۰۰ مورد از مبتلایان این ویروس در ۱۸ کشور جهان به ثبت رسیده است.
پس از اعلام وضعیت اضطراری از سوی سازمان جهانی صحت، کشورهایی که شهروندان شان در چین زندگی می‌کنند، تلاش دارند تا آن‌ها را از این کشور خارج کنند. تا کنون جاپان، امریکا و چندین کشور دیگر، موفق شده‌اند تا شهروندان خود را از مرکز شیوع این ویروس کشنده خارج کنند.
از سویی هم، وزارت صحت افغانستان، روز جمعه (۱۱ دلو) با برگزاری نشست اضطراری، اعلام کرد که این مساله نگرانی‌هایی را برای افغانستان به وجود آورده است. حبیب اروال، رییس بخش کنترل امراض وزارت صحت، به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گوید که در این نشست روی تقویت تیم‌های صحی که در میدان‌های هوایی و بنادر افغانستان وجود دارد، بحث شده است.
آقای آروال، گفت که در این نشست تصمیم بر ایجاد یک کمیته‌ی ده نفری که در آن نماینده‌هایی از سازمان جهانی صحت و وزارت صحت افغانستان هم وجود داشته باشد، گرفته شده است.
از سوی هم دانش‌جویان تازه برگشته از چین، می‌گویند که تیم‌های صحی وزارت صحت در میدان‌های هوایی افغانستان، بدون هیچ گونه بررسی و ارزیابی مسافران را می‌گذارند داخل افغانستان شوند و این بی‌مسؤولیتی، از سوی آن‌ها می‌تواند عواقب ناگواری را در پی داشته باشد.
نسل تازه‌ی ویروس کرونا، خطرناک‌ترین ویروس در جهان است که از شهر ووهان چین، شیوع پیدا کرد و در حال حاضر به سایر نقاط جهان نیز رسیده است. این ویروس از انسان به انسان دیگر منتقل می‌شود و وقتی که فردی به آن مبتلا می‌شود، تا دو هفته هیچ علائمی از خود نشان نمی‌دهد. علایم این ویروس، تب و نفس تنگی است.