ویروس کرونا؛ بیش از ۶۰۰ نفر تا کنون در چین جان باختند

صبح کابل
ویروس کرونا؛ بیش از ۶۰۰ نفر تا کنون در چین جان باختند

بر بنیاد آخرین گزارش‌های نشرشده، آمار قربانیان ویروس کرونا در چین به ۶۳۰ نفر رسیده و بیش از ۳۱ هزار ۴۰۰ نفر دیگر به این ویروس مبتلا شده اند. به گفته‌ی مقامات صحی در چین، تنها در روز پنچ‌شنبه (۱۷ دلو) ۶۴ نفر به دلیل این ویروس در چین، جان باخته اند.
در همین حال، سازمان صحت چین، گفته است که بیشترین قربانیان ویروس کرونا، از شهر ووهان، مرکز شیوع این ویروس بوده است.
از سویی هم رسانه‌های چینی، گزراش داده اند که یک کودک تازه متولد شده در این کشور، ۳۰ ساعت پس از تولد به دلیل مبتلا بودن به ویروس کرونا، جان خود را از دست داده است. گفته می‌شود که مادر این کودک قبل از تولد فرزندش به این ویروس مبتلا شده بود.
گسترش سریع ویروس کرونا در چین و سایر کشورهای جهان، به دور از انتظار چین و سازمان جهانی صحت بوده؛ اما در آخرین گزارشی که از سوی سازمان جهانی صحت به نشر رسیده، گفته شده است که این ویروس اکنون در بیش از ۳۰ کشوری جهان شیوع پیدا کرده و هنوز هم رقم مبتلا شدن به این ویروس در چین و سایر کشورهای جهان در حال افزایش است.
در همین حال وزیر صحت تاجیکستان، گفته است که ۶۴۵ نفر از شهروندان این کشور به گمان مبتلا بودن به ویروس کرونا، تحت قرنطین قرار دارند. او تأکید کرده که تا کنون کدام مورد مثبت از این ویروس در این کشور تأیید نشده است.
پس از شیوع سریع ویروس کرونا در چین، این کشور به تازگی یک شفاخانه‌ی هزار بستر را برای درمان ویروس کرونا در شهر ووهان، مرکز شیوع این ویروس افتتاح کرد و کار روی یک شفاخانه‌ی ۱۵۰۰ بستر دیگر را نیز آغاز کرده است.
از سویی هم، این کشور گفته است که شیوع ویرس کرونا، بر اقتصاد این کشور نیز تأثیر بسیار منفی گذاشته و بازارهای سهام این کشور پس از رخصتی‌های سال جدید، با ۸ درصد اُفت روبه‌رو شده است.
پس از شیوع سریع ویروس کرونا در چین و سایر کشورهای جهان و نبود راهکاری برای جلوگیری از این ویروس کشنده، در حال حاضر مردم سراسر جهان در نگرانی به سر می‌برند. کشورهای جهان سوم یا انکشاف نیافته، به دلیل نداشتن هیچ راهکاری در مبارزه با این ویروس، بیشتر در مورد تهدید این ویروس است.
این در حالی است که رسانه‌های چینی گفته اند، لی ون‌لیانگ، داکتر جوان چینی که نخستین بار در سی‌ام ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی، نشانه‌های از شیوع ویروس کرونا را در چین گزارش داده بود، خودش نیز به دلیل این بیماری در شهر ووهان چین جان باخته است.
ویروس کرونا، یکی از کشنده‌ترین ویروس‌ها در جهان است که از حیوانات وحشی به انسان سرایت می‌کند. آن چه پزشکان می‌گویند، تب شدید، سرفه، نفس‌تنگی و ضعف، از علایم اصلی این ویروس است.