نخستین فرد مبتلا به ویروس کرونا در هرات از شفاخانه به خانه‌اش منتقل شد

صبح کابل
نخستین فرد مبتلا به ویروس کرونا در هرات از شفاخانه به خانه‌اش منتقل شد

مسؤولان شفاخانه‌ی ولایتی هرات، می‌گویند که نخستین فرد مبتلا به ویروس کرونا در این ولایت، از شفاخانه مرخص شده و به خانه‌اش منتقل شده است.

عارف جلالی، سرطبیب شفاخانه‌ی حوزوی هرات، به رسانه ها گفته است که نخستین فرد مبتلا به ویروس کرونا، پس از سه هفته درمان، از شفاخانه مرخص شده و به خانه‌اش انتقال یافته و در آن آنجا زیر مراقبت خواهد بود.

به گفته‌ی او، وضعیت صحی این فرد، با گذشت چند روز، دوباره مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آقای جلالی هم‌چنان می‌گوید که وضعیت صحی چهار فرد دیگر که در بخش ویژه‌ی کنترل ویروس کرونا در این ولایت به سر می‌برند، رو به بهبودی است.

وزارت صحت، در پنجم ماه حوت، اعلام کرده بود که نخستین مورد مثبت ویروس کرونا، در ولایت هرات به ثبت رسیده و به همین دلیل، در این ولایت، وضعیت اضطراری اعلام شده است.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت، در آن زمان گفته بود: «ویروس کرونا، در مرد ۳۵ ساله‌ای در هرات مشاهده شده که به تازگی، به شهر قم ایران رفته بود و بعد از جان دردی و نفس‌تنگی، به داکتر مراجعه کرد.»

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صحت، تا کنون هفت مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان «۲ مورد در سمنگان و ۵ مورد در هرات» ثبت شده است.

موارد مثبت به ویروس کرونا، در افرادی مشاهده شده که در جریان یک ماه، به ایران، به ویژه شهر قُم این کشور سفر داشته‌اند.

با این حال، مقام‌های وزارت صحت، تأکید می‌کنند که آمادگی‌های لازم به منظور مبارزه با ویروس کرونا در افغانستان، روی دست گرفته شده است.

از سویی هم، دولت افغانستان مبلغ ۲۵ میلیون دالر امریکایی را به منظور مبارزه با ویروس کرونا در این کشور، اختصاص داده است.

محمداشرف غنی، چند روز پیش تأکید کرد که اگر ویروس کرونا در افغانستان گسترش یابد، بودجه‌ی ملی نیاز به تعدیل فوق‌العاده خواهد داشت. آقای غنی، از شهروندان افغانستان خواست تا به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، در رفتار اجتماعی خود تجدید نظر کرده و با احتیاط برخورد کنند.