کرونا در افغانستان؛ قیود روزگردی در شهرهای هرات، فراه و زرنج وضع شد

صبح کابل
کرونا در افغانستان؛ قیود روزگردی در شهرهای هرات، فراه و زرنج وضع شد

کمیته‌ی عالی جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در افغانستان، فیصله کرده است که قیوداتی در گشت‌وگذار روزانه‌ی مردم، در شهرهای هرات، فراه و زرنج وضع شود.

بر اساس اعلامیه‌ای که روز چهارشنبه (۶ حمل) از سوی این کمیته منتشر شده، آمده است که به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در افغانستان، به ویژه در شهرهایی که بیشتر در معرض خطر قرار دارند، قیوداتی در گشت‌وگذار مردم وضع خواهد شد.

در اعلامیه، از باشندگان شهرهای هرات، فراه و زرنج، خواسته شده تا در خانه‌های خود بمانند و غیر از مواقع ضروری، از خانه بیرون نشوند. «از اشتراک در هر محل مزدحم بپرهیزند و سایر تدابیر وقایوی را که برای جلوگیری از ویروس کرونا اعلان شده است، رعایت کنند.»

این کمیته، تأکید کرده است که خروج از خانه، باید تنها بر اساس دلایلی همچون دریافت خدمات صحی، مواد غذایی یا سایر مواد اولیه مورد نیاز، خدمات امنیتی و یا برای مراقبت از یک شخص دیگر باشد.

در اعلامیه آمده است که تمام فعالیت‌های غیر ضروری باید توقف یابد. «فعالیت‌های غیرضروری، عبارت اند از: تمام انواع تفریح‌گاه‌ها به شمول پارک‌ها، تمام مکاتب، مدارس، دانشگاه‌ها و سایر مؤسسات تعلیمی دولتی و خصوصی، تمام زیارت‌گاه‌ها، آریشگاه‌ها، حمام‌ها، حوض‌ها و محلات ورزشی، محافل عروسی، فاتحه خوانی، جلسات و گردهمایی‌ها، تمام بس‌های شهری دولتی و خصوصی. تمام فروشگاه‌ها و مارکیت‌ها به استثنای فروشگاه‌های مواد غذایی.»

این کمیته، تأکید کرده است که رستورانت‌ها، تنها می‌توانند غذا پخته و آن را منتقل کنند.

در اعلامیه آمده است، کمیته‌ی اضطراری‌ای که در سطح ولایت به رهبری والی فعالیت می‌کند، می‌تواند در مورد سایر فعالیت‌هایی که در این فهرست نیامده است، نظر به نیازمندی مردم تصمیم بگیرد.

کمیته‌ی عالی جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، تأکید کرده است، اداره‌هایی که مصروف خدمات اساسی اند، به کار خود ادامه دهند و فعالیت‌های خود را به گونه‌ای عیار سازند تا از یک طرف در عرضه‌ی این خدمات سکتگی وارد نشود و از سویی هم، از مبتلا شدن کارمندان جلوگیری شود.

در اعلامیه، خدمات اساسی این گونه تشریح شده است: «خدمات صحی، شفاخانه‌ها و دارو فروشی‌ها، خدمات امنیتی، فروشگاه‌هایی که مواد غذایی، مواد بهداشتی و سایر مواد اولیه مورد ضرورت را به فروش می‌رسانند.»

این کمیته، گفته است، اداره‌های دولتی و غیردولتی که فعالیت‌های کمتر اساسی دارند، می‌توانند در کارهای خود تغییرات آورند تا از ازدحام و تماس نزدیک افراد با یکدیگر جلوگیری شود.

در اعلامیه آمده است که نیروهای پولیس در این شهرها، وظیفه دارند تا از تطبیق این اعلامیه نظارت کرده و با متخلفین به عنوان برهم زننده‌ی نظم و مصؤونیت عامه برخورد قانونی کنند.

این در حالی است که تا کنون، ۷۴ مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان ثبت شده است. شمار بیشتر این موارد، در ولایت هرات شناسایی شده است.