آزمایش تثبیت ویروس کرونا در هرات و بلخ به دلیل نبود کیت تشخیص متوقف شد

صبح کابل
آزمایش تثبیت ویروس کرونا در هرات و بلخ به دلیل نبود کیت تشخیص متوقف شد

مقام‌های صحی در هرات و بلخ، تأیید می‌کنند که به دلیل نبود کیت تشخیص، آزمایش تثبیت ویروس کرونا در این ولایت‌ها، توقف یافته است.

محمدرفیق شیرزی، سخن‌گوی ریاست صحت عامه‌ی ولایت هرات، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که کیت تشخیص ویروس کرونا در این ولایت رو به اتمام است.

او افزود،  در حال حاضر، حدود ۴۰ کیت تشخیص ویروس کرونا باقی مانده که تا فردا تمام خواهد شد.

آقای شیرزی، تصریح کرد: «مشکل کمبود کیت تشخیص، تنها به هرات خلاصه نمی‌شود و تمام ولایت‌ها با این مشکل مواجه‌اند. این مشکل، جهانی است؛ اما گزینه‌های بدیل روی دست داریم. در حال حاضر، برای امشب بیش از ۴۰ آزمایش انجام می‌شود، اما فردا به دلیل نبود کیت و مواد لابراتواری، کار ما متوقف می‌شود و خواهیم دید که چه برنامه‌ای روی دست گرفته خواهد شد.»

شمار مجموعی مبتلایان به ویروس کرونا در ولایت هرات به ۳۲۸ نفر رسیده که از این میان، ۷ نفر جان باخته‌اند و ۶۹ نفر دیگر بهبود یافته‌اند.

از سویی هم، مقام‌های صحی در ولایت بلخ نیز تأیید می‌کنند که به دلیل نبود کیت تشخیص، آزمایش تثبیت ویروس کرونا در این ولایت توقف یافته است.

خلیل‌الله حکمتی، رییس صحت عامه‌ی بلخ، می‌گوید که کیت‌های تشخیص ویروس کرونا در این ولایت، تمام شده و از وزارت صحت خواسته شده تا هرچه زودتر در زمینه‌ی حل این مشکل اقدام کند.

او می‌افزاید، باشندگان بلخ، زمانی که ۱۵ روز از بیماری‌شان می‌گذرد، به شفاخانه مراجعه می‌کنند و افراد مبتلا به ویروس کرونا در سایر ولایت‌ها نیز دیرتر به این ولایت فرستاده می‌شوند.

در ولایت بلخ، تا کنون ۵۵ مورد مثبت ویروس کرونا ثبت شده که از این میان، ۵ نفر جان باخته‌اند و ۲ نفر دیگر بهبود یافته‌اند.

با این حال، وزارت صحت، کمبود کیت‌های تشخیص ویروس کرونا را یک مشکل عمده عنوان می‌کند. فیروزالدین فیروز، وزیر صحت، گفته است که تلاش‌ها جریان دارد تا مشکل کمبود کیت تشخیص ویروس کرونا به زودی حل شود.

بر اساس آماری که روز یک‌شنبه (۳۱ حمل) از سوی وزارت صحت منتشر شد، شمار مجموعی مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۹۹۶ نفر رسیده که از این میان، ۳۲ نفر جان باخته‌اند و ۱۳۱ نفر دیگر نیز بهبود یافته‌اند.