نگرانی از ویروس کرونا؛ نزدیک به ۱۰ هزار زندانی آزاد می‌شوند

صبح کابل
نگرانی از ویروس کرونا؛ نزدیک به ۱۰ هزار زندانی آزاد می‌شوند

قرار است حکومت افغانستان، به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در زندان‌های این کشور، حدود ۱۰ هزار زندانی را آزاد کند.

احمد راشد طوطاخیل، رییس عمومی تنظیم امور زندان‌ها، پس از چاشت روز پنج‌شنبه (۷ حمل) در یک نشست خبری گفت که به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها، حدود ۹ تا ۱۰ هزار نفر آزاد خواهند شد.

او افزود: «ممکن است حدود ۹ تا ۱۰ هزار نفر آزاد شوند. این افراد، مرتکب جرایم خفیف شده‌اند و با آزادی آن‌ها، جامعه با خطر مواجه نخواهد شد. در فرمان آزادی زندانیان، هیچ فردی که مرتکب جرایم علیه امنیت ملی باشد، شامل نمی‌شود.»

آقای طوطاخیل، تصریح کرد که بر اساس فرمان ریاست‌جمهوری، این افراد در جریان ۱۰ روز آینده آزاد خواهند شد.

از سویی هم، فرید حمیدی، دادستان کل، در این نشست گفت که زنان، کودکان، افرادی که بیماری صعب‌العلاج دارند و افرادی که سن‌شان بیشتر از ۵۵ سال باشد، بخش عمده‌ی این فرمان را شامل می‌شوند.

او تأکید کرد که آزادی زندانیان، به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها و ارزش‌های حقوق بشری شهروندان، صورت می‌گیرد.

در همین حال،  فیروزالدین فیروز، وزیر صحت، در این نشست گفت که زندان‌ها، خطرناک‌ترین محل برای انتقال ویروس کرونا بوده و از همین رو، ریاست‌جمهوری برای آزادی افراد، فرمان صادر کرده است.

این در حالی است که تا کنون، ۸۴ مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان شناسایی شده است. بر اساس آمار وزارت صحت، تا کنون ۵۷ نفر در هرات، ۱ نفر در نیمروز، ۴ نفر در سمنگان، ۲ نفر در بلخ، ۱ نفر در بادغیس، ۱ نفر در غور، ۲ نفر در فراه، ۱ نفر در کندهار، ۱ نفر در دایکندی، ۲ نفر در زابل، ۳ نفر در کابل، ۳ نفر در لوگر، ۱ نفر در کاپیسا، ۱ نفر در غزنی و چهار نفر در میان نیروهای خارجی مستقر در افغانستان، به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

از این میان، تا کنون دو نفر در دایکندی و هرات بهبود یافته‌اند و سه نفر نیز در بلخ و هرات، جان باخته‌اند.