شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۱۲۴۵۶ نفر رسید

صبح کابل
شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۱۲۴۵۶ نفر رسید

وزارت صحت، اعلام کرده است که در جریان ۲۴ ساعت گذشته، ۶۲۵ مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان ثبت شده است.

وحید مجروح، معاون وزارت صحت، روز چهارشنبه (۷ جوزا)، در یک نشست خبری گفت که در یک شبانه‌روز گذشته، ۳۶۰ نفر در کابل، ۱۰۸ نفر در هرات، ۵۰ نفر در بلخ، ۲۶ نفر در پروان، ۲۴ نفر در تخار و ۱۴ نفر در کنر، به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

او افزود که هم‌چنان ۹ نفر در بغلان، ۹ نفر در پنجشیر، ۸ نفر در لغمان، ۸ نفر در غور، ۵ نفر در ننگرهار، ۲ نفر در بامیان، ۱ نفر در کندز و ۱ نفر در فراه نیز به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

به گفته‌ی آقای مجروح، با ثبت این موارد، شمار مجموعی مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۱۲۴۵۶ نفر رسیده است.

او گفت که در جریان ۲۴ ساعت گذشته، ۷ نفر جان باخته اند و با این حساب، شمار فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا به ۲۲۷ نفر رسیده است.

آقای مجروح، علاوه کرد که در جریان یک شبانه‌روز گذشته، ۱۰ نفر بهبود یافته اند و شمار بهبودیافتگان نیز به ۱۱۳۸ نفر رسیده است.

معاون وزارت صحت، گفت که در حال حاضر، مراکز صحی برای تجرید و درمان افراد مبتلا به ویروس کرونا، در سراسر افغانستان فعال است و ظرفیت آزمایش نیز روز به روز افزایش می‌یابد.

او تصریح کرد که ۵ هزار بسته‌ی تشخیصی GeneXpert موجود است و از آن برای آزمایش کارمندان صحی مشکوک به ویروس کرونا استفاده خواهد شد. «این دستگاه می‌تواند آزمایش نمونه‌ی مشکوک به ویروس کرونا را در ظرف یک ساعت انجام بدهد.»

معاون وزارت صحت، تأکید کرد که جدی نگرفتن ویروس کرونا از سوی مردم، برای تمام افغانستان مصیبت خلق کرده است.

آقای مجروح گفت: «اگر تا امروز ویروس کرونا را جدی نمی‌گرفتید، از این به بعد جدی بگیرید، در شب و روزهای عید، سکتور صحت بدترین روزهای خود را گذراند، کلید مبارزه با کرونا در خانه ماندن، حفظ فاصله‌ی اجتماعی، پوشیدن ماسک و شستن دست‌ها است.»

او گفت که نیاز است تا محدودیت گشت‌وگذار، دوباره برای مدتی به گونه‌ی جدی تطبیق شود تا زنجیره‌ی انتقال ویروس کرونا شکسته شده و کم کم محدودیت‌ها برداشته شود.

معاون وزارت صحت، تأکید کرد: «این به دست خود مردم است که یا در خانه می‌مانند، یا راهی شفاخانه شده و سرانجام تا ۵ درصد مردم راهی قبرستان خواهند شد.»

از سویی هم، یعقوب حیدری، والی کابل، در این نشست تأکید کرد که تا کنون، هیچ طرحی برای باز شدن مراکز تعلیمی و تحصیلی ارائه نشده است.

آقای حیدری، از مردم خواست تا به عنوان شهروند مسؤول، به خاطر جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، در خانه بمانند و سفارش‌های صحی را تطبیق کنند.