فرمان آزادی بیش از ۱۲ هزار زندانی صادر شد

صبح کابل
فرمان آزادی بیش از ۱۲ هزار زندانی صادر شد

قرار است حکومت افغانستان، به مناسبت هشتم ثور و به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها، بیش از ۱۲ هزار زندانی را آزاد کند.

احمدراشد طوطاخیل، رییس عمومی تنظیم امور زندان‌ها، روز دوشنبه (۸ ثور)، در یک نشست خبری گفت که بر اساس فرمان محمداشرف غنی، قرار است ۱۲۳۹۹ نفر از تمام زندان‌های افغانستان آزاد شوند.

او افزود: «در کل، حدود ۳۶ هزار نفر در زندان‌های افغانستان زندانی ‌اند. پیش از این، برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، فرمان آزادی حدود ۱۰ هزار نفر صادر شده بود که از این میان، تا کنون ۶۱۲۴ نفر آزاد شده ‌اند و این روند جریان دارد. با صدور این فرمان، شمار زندانیان در زندان‌های افغانستان به ۱۸ هزار نفر می‌رسد.»

به گفته‌ی آقای طوطاخیل، افرادی که آزاد می‌شوند، مرتکب جرایم سنگین نشده و امنیت جامعه را تهدید نمی‌کنند. او علاوه کرد، تمام کسانی که محمداشرف غنی صلاحیت آزادی آن‌ها را دارد، آزاد می‌شوند؛ اما افرادی که آزادی ‌شان از صلاحیت کاری آقای غنی خارج است، تا ۷۵ درصد در مجازات ‌شان تخفیف می‌آید.

او تصریح کرد، برای افرادی که مرتکب جرایم سنگین هم‌چون قتل، سرقت مسلحانه، اختطاف و غیره شده ‌اند، تخفیف بسیار کمی داده می‌شود و آزاد نخواهند شد.

آقای طوطاخیل، گفت که هرچند دولت افغانستان اراده‌ی جدی برای مبارزه با فساد اداری دارد؛ اما افرادی که مرتکب فساد اداری شده ‌اند و امنیت جامعه را تهدید نمی‌کنند، شامل فرمان عفو خواهند شد.

او افزود که ظرفیت نورمال نگه‌داری در زندان‌های افغانستان، ۱۸ هزار نفر است و با آزادی این افراد، به وضعیت نورمال خواهیم رسید.

رییس عمومی تنظیم امور زندان‌ها، خاطرنشان کرد: «پروسه‌ی آزادی زندانیانی که شامل فرمان عفو می‌شوند، طولانی نیست و فوری تطبیق خواهد شد.»

به گفته‌ی او، مشخصات تمام افرادی که آزادی می‌شوند، در اختیار فرماندهی‌های پولیس قرار داده خواهد شد تا زیر کنترل قرار گرفته و دوباره مرتکب جرم نشوند.

آقای طوطاخیل هم‌چنان گفت که پروسه‌ی آزمایش ویروس کرونا از زندانیان، سر از فردا آغاز خواهد شد و در صورتی که مواردی مثبت شناسایی شود، امکانات لازم برای قرنطین و درمان آن‌ها فراهم می‌شود.

این در حالی است که پیش از این نیز، به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها، محمداشرف غنی، فرمان آزادی حدود ۱۰ هزار زندانی را صادر کرده بود.