نامزدان ریاست جمهوری: آرای بدون بایومتریک باطل شود

صبح کابل
نامزدان ریاست جمهوری: آرای بدون بایومتریک باطل شود

شماری از نامزدان ریاست جمهوری، تأکید می‌کنند، آرایی که بدون ثبت بایومتریک در صندوق‌های رأی‌دهی ریخته شده است، باید باطل شود.

رحمت‌الله نبیل، نامزد ریاست جمهوری، روز دوشنبه (۱۵ میزان) در یک نشست خبری گفت که حتا در سیستم بایومتریک هم تقلب صورت گرفته و به همین دلیل، آرای بایومتریک شده هم باید تصفیه شود.

پیش از این کمیسیون انتخابات، اعلام کرده بود که آرای استفاده شده در انتخابات ریاست‌جمهوری، در دو مرحله پاک‌سازی خواهد شد. مولانا محمد عبدالله، عضو کمیسیون انتخابات، گفته بود که در مرحله‌ی نخست، آرای بدون بایومتریک جدا می‌شود و در مرحله‌ی دوم، آرای بایومتریک شده پاک‌سازی خواهد شد.

آقای نبیل، همچنان ادعا کرد که برخی از نامزدان ریاست جمهوری، دست به تقلب زده اند و سندهایی نیز در این باره موجود است. او افزود: «فهرست افرادی که دست به تقلب زده‌اند را منتشر خواهیم کرد.»

در همین حال، فرامرز تمنا، رهبر تیم انتخاباتی تدبیر و توسعه، می‌گوید که بر اساس اطلاعات، در صورتیکه آرای بدون بایومتریک از آرای بایومتریک شده جدا شود، یک میلیون رأی باطل خواهد شد.

این در حالی است که به گفته‌ی مسؤولان کمیسیون انتخابات، بیش از دو و نیم میلیون نفر، در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده ‌اند. هرچند کمیسیون انتخابات گفته است که آرای بدون بایومتریک را باطل اعلام خواهد کرد؛ اما تا کنون روند شناسایی و شمارش آرا و درج آن در سیستم، آغاز نشده است.

انتخابات ریاست‌جمهوری، روز شنبه (۶ میزان)، در یک فضای نسبتا امن، در سراسر افغانستان برگزار شد. هنوز از میزان تقلب در این انتخابات گزارش دقیقی نشر نشده است؛ اما کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی اعلام کرده که ۴۳۶۷ شکایت انتخاباتی در سراسر افغانستان به ثبت رسیده است.

این همه در حالی است که بر اساس جدول زمانی کمیسیون انتخابات، قرار است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری به تاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی در ۱۶ عقرب اعلام شود.