سی‌فارم ادعای طالبان در مورد ایجاد کارخانه‌ی پروسس چرس در افغانستان را رد کرد

صبح کابل
سی‌فارم ادعای طالبان در مورد ایجاد کارخانه‌ی پروسس چرس در افغانستان را رد کرد

به دنبال ادعای طالبان، مبنی بر این که آن‌ها با ایجاد کارخانه‌ی پروسس چرس توسط شرکت ادویه‌سازی استرالیایی «Cpharm» در افغانستان موافقت کرده اند، شرکت سی‌فارم، گفته است که این ادعا واقعیت ندارد.

به نقل از رویترز، شرکت سی‌فارم روز پنج‌شنبه -۴ قوس-، در اعلامیه‌ای، گفته است که سرمایه‌گذاری ۴۵۰ میلیون دالری برای ایجاد کارخانه‌ی پروسس چرس و توافق با طالبان واقعیت ندارد.

مسؤولان این شرکت، می‌گویند که تا هنوز حتا با طالبان صحبت نکرده اند و هیچ معامله‌ای در این مورد صورت نگرفته است. تونی گابتیس، مدیر ارشد مالی شرکت سی‌فارم، گفته است که در حال حاضر آن‌ها قادر به سرمایه‌گذاری میلیون دالری نیست.

رویترز به نقل از مدیر شرکت‌ سی‌فارم گزارش داده که به دلیل نشر گزارش‌های نادرس از سوی رسانه‌ها، این شرکت در روز گذشته، بیش‌تر از ۴۰ -۵۰ تماس خارجی دریافت کرده است.

مسؤولان این شرکت حتا، گفته اند که به دلیل نشر خبرهای نادرست ممکن است که تجارت شان را از دست بدهند؛ زیرا معامله با طالبان در این شرایط، نقض احتمالی تحریم‌ها خوانده می‌شود.

این در حالی است که روز گذشته –چهارشنبه، ۳ قوس-، سعید خوستی، سخن‌گوی وزارت داخله‌ی طالبان، گفت که این وزارت با ایجاد کارخانه‌ی پروسس چرس توسط شرکت ادویه‌سازی استرالیایی سی‌فارم در افغانستان موافقت کرده است.

خوستی گفت که این شرکت استرالیایی قصد دارد که در بخش تولید چرس در افغانستان، ۴۳۰ میلیون دالر سرمایه‌گذاری کند

او افزوده است که هم‌اکنون ۲۰ جریب زمین در افغانستان چرس زرع می‌شود و شرکت  سی‌فارم به ۳۰ جریب زمین به‌منظور کشت چرس نیاز دارد.