امرالله صالح: کشته شدن معترضان در غور به گونه‌ی جدی بررسی می‌شود

صبح کابل
امرالله صالح: کشته شدن معترضان در غور به گونه‌ی جدی بررسی می‌شود

در پی به خشونت‌ کشیده شدن اعتراضات مردمی در ولایت غور، معاون اول ریاست‌جمهوری، تأکید کرده است که دولت افغانستان، برای تمام افرادی که به دلیل شیوع ویروس کرونا دچار مشکلات اقتصادی شده ‌اند، کمک خواهد کرد.

به گفته‌ی مقام‌های محلی در ولایت غور، صبح امروز (شنبه، ۲۰ ثور)، ده‌ها تن از نیازمندان، در مقابل ساختمان والی این ولایت دست به اعتراض زده و خواستار توزیع مواد غذایی شدند.

گفته می‌شود که برخی از معترضان، خواستار حضور در صحن دفتر والی غور شده بودند؛ اما با مداخله‌ی پولیس و تیراندازی هوایی از سوی این نیروها، اجازه‌ی این کار برای ‌شان داده نشد و شماری از آن‌ها کشته و زخمی شدند.

در همین حال، امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری، در برگه‌ی فیس‌بوکش نوشته است که خبر کشته شدن چهار نفر از معترضان در مرکز ولایت غور، تکان‌دهنده است.

او افزوده است: «به همه‌ی شما اطمینان می‌دهم که هیچ کسی خارج از فهرست نخواهد ماند. ما برای فرد فرد این وطن که به خاطر آفت کرونا دچار مشکلات اقتصادی شده ‌اند، کمک خواهیم کرد. امروز وقتی که ارقام را بررسی می‌کردم، به هشت ولایت که غور شامل آن بود، هدایت دادم که فهرست‌ها را دراز سازند و هیچ تهی‌دستی را ناامید نسازند.»

آقای صالح، گفته است، به والی غور هدایت داده شده تا به خاطر دوری راه از هرات و کابل، ولایت‌های غور و دایکندی استثنا اند و باید قراردادهای شان با نانوایی‌ها منعطف باشد.

به گفته‌ی او، به تمام ولایت‌ها هدایت صادر شده تا در راستای توزیع مواد غذایی از ساختارهای مردمی کمک بگیرند و در هیچ شرایطی از پولیس و ارتش در زمینه‌ی توزیع مواد غذایی استفاده صورت نگیرد.

معاون اول ریاست‌جمهوری گفته است: «از هموطنان غوری‌ام می‌خواهم که آرامش خود را حفظ کنند. مسأله را جدی بررسی و تحقیق خواهیم کرد. کمک‌رسانی به مردم با حرمت به جان، وقار و عزت‌ شان، فرض ماست. مقامات محلی باید به زودترین فرصت ممکن مشکل را از راه تفاهم با نماینده‌های مردم حل کنند.»

این در حالی است که با شیوع ویروس کرونا و وضع محدودیت گشت‌وگذار در شماری از شهرها، نرخ بیکاری در میان مردم به شدت افزایش یافته است. از سویی هم، دولت افغانستان، به تازگی، برنامه‌ای را در شماری از شهرها روی دست گرفته که بر اساس آن، برای نیازمندان نان خشک توزیع می‌شود.

پروسه‌ی توزیع نان خشک، تا کنون با چالش‌هایی همراه بوده و بسیاری‌ها نسبت به حیف‌ومیل شدن آن توسط وکلای گذر و اقوام و نزدیکان آن‌ها، اعتراض کرده ‌اند.

گفتنی است که تا کنون، ۴۰۳۳ مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان شناسایی شده که از این میان، ۱۱۵ جان باخته‌ و ۵۰۲ نفر دیگر بهبود یافته ‌اند.