معترضان در فاریاب و جوزجان، خواهان انتخابی‌شدن والی‌ها، شهردارها و ولسوال‌ها شدند

صبح کابل
معترضان در فاریاب و جوزجان، خواهان انتخابی‌شدن والی‌ها، شهردارها و ولسوال‌ها شدند

ده‌ها تن از باشندگان ولایت‌های فاریاب و جوزجان، در اعتراض به تعیین محمد داوود به عنوان والی فاریاب از سوی ارگ ریاست‌جمهوری، تظاهرات کردند.

عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون شورای عالی مصالحه‌ی ملی، روز دوشنبه (۶ ثور)، با نشر تصاویری از جریان تظاهرات در این ولایت‌ها، در برگه‌ی فیسبوکش نوشت: «این تظاهرات، در اعتراض به تصمیم خودسرانه‌ی ارگ ریاست‌جمهوری برگزار شد.»

به گفته‌ی آقای فرهمند، معترضان خواهان انتخابی‌شدن والی‌ها، شهردارها و ولسوال‌ها شده ‌اند.

چند روز پیش، رییس‌جمهور غنی با صدور فرمانی، فردی به نام محمد داوود را به عنوان والی جدید فاریاب تعیین کرد.

لحظاتی پس از نشر فرمان آقای غنی از سوی اداره‌ی مستقل ارگان‌های محلی، عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون شورای عالی مصالحه‌ی ملی، به این تصمیم واکنش نشان داد و گفت که این تصمیم، بدون اراده‌ی مردم قابل تطبیق نیست.

مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش اسلامی افغانستان نیز، چند روز پیش از باشندگان فاریاب خواست که مانع معرفی محمد داوود به عنوان والی این ولایت شوند و از حق ‌شان دفاع کنند.

تعیین محمد داوود به عنوان والی جدید فاریاب، واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی را نیز در پی داشت.

از سویی هم، میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان نیز، در نشست روز دوشنبه (۶ ثور) این مجلس، گفت که تقرری‌ها و به ویژه در رأس واحدهای اداری محلی، باید با درنظرداشت شرایط و وضعیت حاکم کشور باشد.

آقای رحمانی تأکید کرد که حکومت باید از تقرری‌هایی که وضعیت سیاسی را بحرانی کرده و حساسیت‌های فرقه‌ای را ایجاد می‌کند، جدا جلوگیری کند.