وزارت دفاع: سرباز خیالی در صفوف ارتش حضور ندارد

صبح کابل
وزارت دفاع: سرباز خیالی در صفوف ارتش حضور ندارد

سخنگوی وزارت دفاع، ادعای اخیر اداره‌ی بازرس ویژه‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان یا (سیگار)، مبنی بر حضور سربازان خیالی در صفوف نیروهای ارتش را رد می‌کند.

روح الله احمدزی، روز شنبه (۱۲ اسد)، در یک نشست خبری، گفت که در صفوف نیروهای ارتش، هیچ سرباز خیالی حضور ندارد و اداره‌ی سیگار گزارش خود را یک‌جانبه منتشر کرده است.

او افزود که اداره‌ی سیگار، هنگام تهیه‌ی این گزارش، هیچ تماسی با وزارت دفاع ملی نگرفته و خواستار معلومات نشده است.

سخنگوی وزارت دفاع علاوه کرد: «به احتمال زیاد، اداره‌ی سیگار در این گزارش، سقف تشکیلاتی وزارت دفاع را که ۲۳۴ هزار نفر پیش‌بینی شده است، با سقف اکمال ارتش که حدود ۲۰۰ هزار نفر استند، مغالطه کرده باشد.»

او اضافه کرد که افزون بر این، نام و شهرت ۲۳ هزار نفر از نیروهای ارتش به دلیل ترخیص، تقاعد، انفصال، شهادت و معلولیت، از سیستم بیرون شده و در فهرست جداگانه تنظیم شده است که به احتمال زیاد، اداره‌ی سیگار به این دلیل نیز دچار مغالطه شده باشد.

آقای احمدزی گفت که در حال حاضر، ۹۹.۹ درصد سربازان ارتش بایومتریک شده ‌اند و هیچ سرباز خیالی‌ای وجود ندارد.

او گفت که در حال حاضر، ۱۶۶۰۵۶سرباز ارتش، شامل سیستم(APPS) شده‌ اند و حقوق‌ شان با استفاده از همین سیستم، به گونه‌ی شفاف پرداخت می‌شود.

به گفته‌ی او، ۱۸هزار نفر از نیروهای ارتش، قرار است تا یک ماه دیگر وارد این سیستم شوند و ۱۰ هزار کارمند غیرنظامی وزارت دفاع نیز در آینده‌ی نزدیک شامل این سیستم خواهند شد.

آقای احمدزی گفت که پنج هزار نفر از نیروهای ارتش که تازه شامل شده ‌اند به دلیل تکمیل نبودن دفاتر ذاتی‌ شان، به زودی شامل این برنامه خواهند شد.

اداره‌ی بازرس ویژه‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان، چند روز قبل با نشر گزارشی، ادعا کرده بود که شمار نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان، در سه ماه اخیر امسال در مقایسه با دوره‌ی مشابه قبلی، تا نزدیک به ده درصد، یعنی دست‌کم ۴۲۰۰۰ نفر کاهش یافته است.