کارمندان رسانه‌ای بازداشت‌شده در ولایت کندهار از بند طالبان آزاد شدند

صبح کابل
کارمندان رسانه‌ای بازداشت‌شده در ولایت کندهار از بند طالبان آزاد شدند

مرکز خبرنگاران افغانستان، می‌گوید که هفت خبرنگار و کارمند رسانه‌های محلی در ولایت کندهار از بند طالبان آزاد شده‌اند.

در خبرنامه‌ای که دوشنبه‌شب -۸ حمل-، از سوی این مرکز به نشر رسیده، آمده است که این افراد در دو روز گذشته از سوی استخبارات طالبان در ولایت کندهار بازداشت شده‌اند.

 آغاشیر منار، مدیر مسؤول رادیو سانگه، فرید علیزی، مسؤول بخش خبر، رحیم‌الله نوری، تهیه‌کننده و محمود مهربان، مسؤول بخش تخنیک رادیو ملت ژغ، وارث نوری، مسؤول اداری رادیو زما، و سمیع‌الله وحدت، تهیه‌کننده رادیو تبسم افرادی بودند که از سوی طالبان بازداشت شده‌ بودند.

هم‌چنان مرکز خبرنگاران افغانستان، می‌گوید که میرویس اتل، مدیر خبر رادیو زما نیز، از بند طالبان آزاد شده است.

هرچند این مرکز از آزادی خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای استقبال کرده؛ اما گفته است که ادامه‌ی بازداشت‌های خودسرانه‌ی طالبان برای آینده‌ی آزادی بیان و رسانه‌های آزاد در افغانستان زیان‌بار است.

این در حالی است که در روزهای اخیر طالبان محدودیت‌های شدیدی را بر رسانه‌ها در کشور وضع کرده است. در تازه‌ترین مورد، روز گذشته این گروه، نشرات تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی، پشتو و اوزبیکی و صدای امریکا را در افغانستان مسدود کرده‌اند.

بخش مطبوعاتی بی‌بی‌سی، تأیید کرده است که سرویس‌های فارسی، پشتو و اوزبیکی این شبکه‌ی خبری در افغانستان متوقف شده است؛ زیرا طالبان به شرکای این تلویزیون دستور داده که کانال‌های بین‌المللی را نشر و پخش نکنند.

 هم‌چنان طالبان نشرات تلویزیونی صدای امریکا در افغانستان که از طریق شبکه‌های تلویزیونی طلوع، طلوع‌نیوز و لمر و پیش از آن برای بیش از دهه از طریق تلویزیون میلی افغانستان نشر می‌شد را مسدود کرده‌اند.