شیوع گسترده‌ی بیماری اسهال در شهر کندز

محراب الدین ابراهیمی
شیوع گسترده‌ی بیماری اسهال در شهر کندز

صدها نفر از باشندگان ولایت کندز، در جریان دو روز گذشته، به بیماری اسهال دچار شده‌اند و شیوع گسترده‌ی این بیماری، سبب ایجاد نگرانی برای آنان شده است.

در جریان دو روز گذشته، بیش از ۳۰۰ نفر از باشندگان شهر کندز، اسهال شده و به شفاخانه‌ی کندز مراجعه کرده‌اند و شماری هم که آمار دقیق آن تاکنون مشخص نیست، به شفاخانه‌ها‌ی خصوصی رفته‌اند.

به گفته‌ی مسؤولان، تنها در جریان روز جمعه (۲۱سرطان)، ۱۸۳ نفر به شفاخانه مراجعه کرده‌اند و از بامداد روز شنبه (۲۲سرطان) تا ساعت ۲ پس از چاشت همین روز، ۱۶۹ نفر به خاطر درمان بیماری اسهال، به شفاخانه‌ی کندز رفته‌اند. از میان این افراد، ۲۶ نفر بستری استند و متباقی آن‌ها، پس از درمان مرخص شده‌اند.

احتمال آلوده شدن آب در ولایت کندز، یکی از دلایل اصلی شیوع این بیماری خوانده شده است؛ اما داکتر احسان‌الله فضلی، رییس صحت عامه‌ی ولایت کندز، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که به دلیل هوای گرم، مردم به بیماری اسهال دچار شده‌اند و این موضوع نگران کننده نیست.

آقای فضلی، می‌افزاید که ذخایر آب در شهر کندز مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شده که هیچ مشکل جدی وجود ندارد.

در همین حال، منابعی در شفاخانه‌ی کندز می‌گویند که ممکن است گوشت‌های غیرصحی و مواد غذایی سر باز که در بازار به فروش می‌رسد، عامل افزایش این بیماری شده باشد.