نمایندگی‌های دیپلماتیک افغانستان: حمله بر هزاره‌ها نسل‌کشی محسوب می‌شود

عصمت امین
نمایندگی‌های دیپلماتیک افغانستان: حمله بر هزاره‌ها نسل‌کشی محسوب می‌شود

نمایندگی‌های دیپلماتیک جمهوری اسلامی افغانستان، حمله امروز هشتم میزان بر مرکز آموزشی کاج را محکوم کرده و آن را جنایت و نسل‌کشی خوانده است.

در اعلامیه‌ای که از سوی نمایندگی‌های دیپلماتیک نشر شده، حمله‌ی امروز -جمعه، ۸ میزان- بر مرکز آموزشی کاج را جنایت ضد بشری و نقض آشکار تمامی ارزش‌های اسلامی، انسانی و حقوق بشری خوانده و گفته که این حمله نسل‌کسی محسوب می‌شود.

این گروه، عنوان کرده است که حمله امروز نه تنها حمله به هزاره‌ها در غرب کابل که حمله به تمام مردم افغانستان تلقی می‌شود.

 نمایندگی‌های دیپلماتیک جمهوری اسلامی افغانستان از نهادهای مسؤول بین‌المللی خواسته است که حمله‌ی امروز و بقیه حملات هدف‌مند از این دست را همه‌جانبه بررسی کند تا مشخص شود که این حملات ناشی از اختلافات درونی طالبان است و یا کدام عوامل دیگر در آن نقش دارد.

در این اعلامیه‌ی نمایندگی‌های دیپلماتیک، آمده است که حملات از این دست نشان می‌دهد که طالبان به گونه جدی در امر تأمین امنیت مردم افغانستان ناکام است.

بر اساس اعلامیه، طالبان، افغانستان را به زندانی تبدیل کرده که باشندگان آن سلامت جسمی و روانی و امنیت خود را از دست داده‌اند.

نمایندگی‌های دیپلماتیک جمهوری اسلامی افغانستان، هم‌چنان افزوده است که در کنار مردم افغانستان می‌ایستد و برای رسیدن به یک افغانستان با ثبات و صلح آمیز و ایجاد حاکمیت برخواسته از اراده‌ی واقعی مردم تلاش می‌کند.

گفتنی است که مرکز آموزشی کاج در منطقه‌ی نقاش دشت برچی صبح روز جمعه -۸ میزان-، هدف یک حمله‌ی انتحاری قرار گرفت.

شاهدان عینی، می‌گویند که مهاجمان ابتدا محافظان این مرکز آموزشی را هدف قرار داده و سپس وارد صنفی شدند که در آن امتحان جریان داشت.