نزدیک به ۹۰ درصد معلولان افغانستان از حق آموزش محروم اند

صبح کابل
نزدیک به ۹۰ درصد معلولان افغانستان از حق آموزش محروم اند

کمیسیون مستقل حقوق بشر، با نشر گزارش سالانه‌ی خود در مورد وضعیت حقوق بشری افراد دارای معلولیت، اعلام کرده است که نزدیک به ۹۰ درصد افراد معلول در افغانستان، از حق آموزش محروم استند.

در این گزارش که روز یک‌شنبه (۲۰ دلو) منتشر شده، با ۹۷۶ فرد معلول در ۲۷ ولایت افغانستان، مصاحبه شده است.

در گزارش، آمده است، از میان این افراد، ۱۲۵ نفر در مکتب و مؤسسات تحصیلات عالی، آموزش می‌بینند که محرومیت ۹۰درصدی افراد معلول حق آموزش و پرورش را نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش، بالا بودن سن از حد نصاب سن مکتب، دوری راه میان محل زندگی و محل تحصیل، در دست‌رس نبودن مکتب و مراکز تحصیلات عالی، مشکلات اقتصادی و نبود علاقه‌ی کافی نسبت به آموزش، از عوامل اصلی محرومیت افراد معلول از حق آموزش بوده است.

بنفشه یعقوبی، عضو کمیسیون مستقل حقوق بشر، می‌گوید که بر اساس بررسی‌ها در سال ۲۰۰۵ میلادی، بیش از ۱۹۰هزار کودک دارای معلولیت از آموزش محروم بوده اند و این رقم در حال حاضر چندین برابر بیشتر شده است.

به گفته‌ی او، افراد معلول، از بیشتر حقوق خود از جمله حقوق سیاسی و مدنی و حق اشتغال، محروم استند.

بانو یعقوبی، هم‌چنان گفت که تحقیر، توهین و تبعیض در خانواده‌ها و جامعه، بخش دیگری از چالش‌های فراراه افراد معلول در افغانستان است.

تا کنون آمار تازه‌ای از تعداد افراد دارای معلولیت در افغانستان منتشر نشده است؛ اما بر اساس سروی‌ای که در سال ۲۰۰۵ انجام شد، ۲٫۷ درصد جمعیت افغانستان را افراد دارای معلولیت تشکیل می‌دهد.