افغانستان در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در جایگاه ۱۲۱ قرار گرفت

صبح کابل
افغانستان در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در جایگاه ۱۲۱ قرار گرفت

سازمان گزارش‌گران بدون مرز، اعلام کرده است که در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها، افغانستان در جایگاه ۱۲۱ قرار گفته است.
رده‌بندی جهانی سازمان گزارش‌گران بدون ‏مرز، نشان می‌دهد که وضعیت آزادی رسانه‎‌ها در افغانستان، نسبت به گذشته بدتر شده ‌است. بر اساس این رده‌بندی، افغانستان در سال ۲۰۱۹ میلادی در میان ۱۸۰ کشور جهان در جایگاه ۱۲۱ قرار گرفته است، در حالی که این کشور در سال ۲۰۱۸ میلادی، در جایگاه ۱۱۸ قرار گرفته بود.
این سازمان، با نشر گزارش سالانه‌اش، گفته است که کمیته‌ی مشترک رسانه‌ها و حکومت، نمونه‌ای از اقدامات حکومت افغانستان برای محافظت از خبرنگاران بوده است.
در این گزارش، از جنگ طالبان و داعش، آزار و اذیت خبرنگاران از سوی جنگ‌سالاران و برخی مقام‌های دولتی، به عنوان تهدید دائمی در برابر خبرنگاران، رسانه‌ها و اطلاع‌رسانی یاد شده است.
بر اساس این گزارش، امضای توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، تاریخی است، اما این سند با صلح پایدار و قطعی بسیار، فاصله دارد.
سازمان گزارش‌گران بدون مرز، گفته است که دست‌آوردهایی که در افغانستان رسانه‌ها و خبرنگاران را تضمین می‌کند، با تهدید مواجه بوده و خبرنگاران زن نیز با وجود مقاومت، هم‌چنان آسیب‌پذیر اند.
این سازمان، ابراز نگرانی کرده است که آزادی‌ها در افغانستان، به ویژه آزادی بیان و رسانه‌ها، در حریان مذاکرات صلح قربانی شوند.
گفتنی است که بر اساس رده‌بندی جهانی ۲۰۲۰ آزادی رسانه‌ها، ناروی، فنلاند و دانمارک، به ترتیب در جایگاه اول تا سوم قرار گرفته‌اند. هم‌چنان بر اساس این رده‌بندی، ترکمنستان و کوریای شمالی، به عنوان کشورهایی شناخته شده‌اند که رسانه‌ها در آن، از آزادی کمتری دارند.