دونالد ترامپ: یک نشست بسیار خوب در مورد افغانستان به پایان رسید

صبح کابل
دونالد ترامپ: یک نشست بسیار خوب در مورد افغانستان به پایان رسید

رییس جمهور ایالات متحده، در نشستی با شماری از مقام‌های بلندرتبه‌ی امریکایی در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرده و این نشست را «بسیار خوب» عنوان کرده است.
دونالد ترامپ، در برگه‌ی تویتر خود نگاشته است: «تازه یک نشست بسیار خوب در مورد افغانستان به پایان رسید. بسیاری از طرف‌ها به شمول طرف مقابل جنگ ۱۹ ساله، به دنبال ایجاد معامله هستیم؛ در صورتی که امکان داشته باشد.»
از سویی هم، کاخ سفید با نشر اعلامیه‌ای گفته است: «ما به دست یافتن به یک توافقنامه‌ی جامع صلح به‌شمول کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس، متعهد خواهیم ماند، تا اطمینان حاصل کنیم که از خاک افغانستان دیگر هرگز برای تهدید کردن ایالات متحده و یا متحدان آن استفاده نخواهد شد و این که افغان‌ها را به منظور کار در راستای صلح گرد هم بیاوریم.»
در اعلامیه آمده است که آقای ترامپ، در این نشست با معاون ریاست جمهوری، مشاور امنیت ملی، وزیران دفاع و خارجه، رییس ستاد مشترک ارتش، رییس سی‌آی‌ای و زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی این کشور برای صلح افغانستان، دیدار و پیرامون گفت‌وگوهای جاری صلح گفت‌وگو کرده‌ است.
این نشست، بیشتر روی گفت‌وگوهای صلح، توافقنامه‌ی نهایی صلح و گفت‌وگو میان طالبان و حکومت افغانستان تمرکز داشته است.
پیش از این، شبکه‌ی خبری سی‌ان‌ان، به نقل از دو منبع معتبر نگاشته بود که آقای ترامپ روز جمعه (۲۵اسد) برای بررسی طرح صلح امریکا با طالبان، با مایک پمپیو، وزیر خارجه‌ی امریکا و جان بولتون، مشاور امنیت ملی این کشور دیدار و در این مورد گفت‌وگو می‌کند.
این منابع به سی‌ان‌ان گفته بودند، در صورتی که این طرح بازنگری شود، کاهش قابل ملاحظه‌ای در تعداد نیروهای امریکایی در افغانستان خواهد آمد. انتظار می‌رود با عملی شدن این طرح، تعداد سربازان امریکایی در افغانستان از ۱۵هزار به ۸ هزار کاهش یابد.
در بخش دیگر این گزارش سی‌ان‌ان آمده بود که قرار است، متن توافقنامه میان امریکا و طالبان، تا نوزدهم آگست، یعنی تا صدمین سالگرد استقلال افغانستان به امضا برسد.
تصمیم بازنگری طرح صلح امریکا، در حالی از سوی دونالد ترامپ صورت گرفته که تاکنون زلمی‌خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا، هشت بار با طالبان دیدار و گفت‌وگو کرده است. دور هشتم این گفت‌وگوها، به تازگی پایان یافته است.