دونالد ترامپ: تلاش‌ها برای ختم جنگ در افغانستان ادامه دارد

صبح کابل
دونالد ترامپ: تلاش‌ها برای ختم جنگ در افغانستان ادامه دارد

رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، تأکید کرده است که تلاش‌ها برای ختم طولانی‌ترین جنگ این کشور در افغانستان، ادامه دارد.
دونالد ترامپ، بامداد چهارشنبه (۱۶ دلو) به وقت کابل، در سخنرانی سالانه‌اش به هر دو مجلس کانگرس امریکا، گفته است که تلاش‌ها جریان دارد تا نظامیان امریکایی، دوباره به خانه‌های‌شان برگردند.
او افزوده است که اراده‌ی نظامیان امریکایی، سبب پیشرفت چشم‌گیری در افغانستان شده و در حال حاضر، گفت‌وگوهای صلح میان ایالات متحده و گروه طالبان، جریان دارد.
آقای ترامپ، گفته است: «تلاش داریم تا به جنگ افغانستان نقطه‌ی پایان بگذاریم و سربازان خود را برگردانیم. نمی‌خواهم که صدها هزار نفر را در افغانستان بُکُشم، زیرا اکثر آن‌ها بی‌گناه استند.»
آقای ترامپ، در حالی بر تلاش‌های ایالات متحده در راستای پایان دادن به جنگ افغانستان تأکید می‌کند که گروه طالبان، به تازگی گفته است، اختلاف میان کابل و واشنگتن، روند صلح را با مشکل مواجه کرده است.
ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی گروه طالبان، روز سه‌شنبه (۱۵ دلو) در بیانیه‌ای گفته است که تویت دونالد ترامپ، خواسته‌های متعدد ایالات متحده‌ی امریکا و اختلاف‌ها میان کابل و واشنگتن، روند صلح را با مشکل مواجه کرده است.
پیشتر از آن، مایک پومپئو، وزیر خارجه‌ی امریکا، گفته بود، گروه طالبان باید ثابت کند که می‌تواند پیش از امضای توافق‌نامه‌ی صلح با امریکا، میزان خشونت‌ها را کاهش بدهد.
او افزوده بود: «توافق صلح نزدیک است. هرچند در گذشته هم به امضای توافق‌نامه با طالبان نزدیک شده بودیم؛ اما ناکام شد. دلیل ناکامی آن ناتوانی طالبان در نشان دادن جدیت شان بود.»
آقای پومپئو، تأکید کرده بود که توافق میان امریکا و طالبان، زمینه را برای خروج نظامیان امریکایی و آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، فراهم می‌کند.
هرچند گروه طابان با کاهش خشونت موافقت کرده است؛ اما، ریاست‌جمهوری، تأکید می‌کند که مردم افغانستان کاهش خشونت نه؛ بلکه آتش‌بس می‌خواهند. صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، می‌گوید که اگر گروه طالبان با برقراری آتش‌بس موافقت نکند، گفت‌وگوها برای آوردن صلح و ختم جنگ، به نتیجه‌ی مثبتی نخواهد رسید.