دونالد ترامپ و عمران خان در مورد صلح افغانستان گفت‌وگو کردند

صبح کابل
دونالد ترامپ و عمران خان در مورد صلح افغانستان گفت‌وگو کردند

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا و عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان، در حاشیه‌ی نشست مجمع جهانی اقتصاد در سویس، در مورد روند صلح افغانستان، گفت‌وگو کرده‌اند.
عمران‌خان، در این دیدار گفته است که ایالات متحده‌ی امریکا و پاکستان، در مورد صلح افغانستان، دیدگاه مشترکی دارند.
او افزوده است: «موضوع اصلی افغانستان است، زیرا مایه‌ی نگرانی ایالات متحده و پاکستان است. هر دوی ما به گفت‎وگو با طالبان و دولت علاقه‌مند استیم.»
دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا نیز گفته است که اسلام‌آباد و واشنگتن، به تأمین صلح در افغانستان علاقه دارند.
این در حالی است که به تازگی، نمایندگان طالبان، طرح کاهش خشونت را به زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، ارائه کرده اند.
سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، با ارسال بیانیه‌ای به روزنامه‌ی دان پاکستان، ابراز امیدواری کرده است که توافق‌نامه‌ی صلح میان این گروه و امریکا، تا پایان ماه جاری میلادی به امضا برسد. او، هم‌چنان گفته است که پیش از امضای توافق‌نامه‌ی صلح، افراد طالبان آماده اند تا عملیات نظامی خود را کاهش دهند.
از سویی هم، به تازگی، ملاعبدالغنی برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فرانت‌لاین، گفته است که با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، جنگ در این کشور پایان خواهد یافت.
با این حال، صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، تأکید می‌کند که مردم افغانستان کاهش خشونت نه، بلکه آتش‌بس می‌خواهند. او، تأکید می‌کند که اگر گروه طالبان با تأمین آتش‌بس موافقت نکند، گفت‌وگوها برای آوردن صلح و ختم جنگ، به نتیجه‌ی مطلوبی نخواهد رسید.
عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان نیز چند روز پیش گفته بود که توافق احتمالی میان ایالات متحده‌ی امریکا و گروه طالبان، به برقراری آتش‌بس در افغانستان منجر خواهد شد.