دونالد ترامپ: در آینده‌ی نزدیک با رهبران طالبان دیدار می‌کنم

صبح کابل
دونالد ترامپ: در آینده‌ی نزدیک با رهبران طالبان دیدار می‌کنم

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، تأکید کرده است که در آینده‌ی نزدیک، با رهبران گروه طالبان دیدار خواهد کرد.

آقای ترامپ، شنبه شب (۱۰حوت) ساعاتی پس از امضای توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، در یک نشست خبری حضور یافت و گفت که خود او، شخصا در همین نزدیکی‌ها با رهبران طالبان، ملاقات خواهد کرد.

او افزود که وقت آن فرا رسیده تا پس از سال‌ها، سربازان امریکایی دوباره به خانه‌های خود برگردند. «ما می‌خواهیم که شهروندان مان را به خانه بیاوریم. این یک سفر بلندمدت در افغانستان بوده است.»

این در حالی است که شنبه شب (۱۰ حوت) توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، در دوحه پایتخت قطر، توسط زلمی خلیل‌زاد و ملابرادر، به امضا رسید.

این توافق‌نامه، پس از چندین دور گفت‌وگوهای زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا و نمایندگان طالبان و یک دوره‌ی امتحانی هفت روزه‌ی «کاهش خشونت‌ها»، امضا شد.

مایک پومپئو، وزیر خارجه‌ی امریکا، در مراسم امضای این توافق‌نامه گفت که طالبان، تعهد کرده‌اند تا روابط خود را با شبکه‌ی القاعده و سایر گروه‌های تروریستی، قطع خواهند کرد.

او افزود: «ما نیروهای خود را از افغانستان خارج می‌کنیم. افغانستان هرگز نباید به لانه‌ی هراس‌افگنی مبدل شود، در هفت روز گذشته میزان کاهش خشونت‌ها بی‌پیشینه بود و این نشان می‌دهد که ما باید تلاش‌های ما را برای صلح ادامه بدهیم. طالبان باید اراده‌ی شان را نشان داده و به روند کاهش خشونت‌ها ادامه بدهند.»

آقای پومپئو، از تمام طرف‌ها خواست تا به تعهدات خود عمل کرده و نشان بدهند که برای برقراری صلح در افغانستان، از هیچ تلاش دریغ نکنند.

از سویی هم، ملا برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر، در این مراسم گفت که مذاکرات امریکا و طالبان و توافق میان دو طرف، یک گام مهم بود.

او افزود که گروه طالبان، به این توافق‌نامه متعهد خواهند بود. او ادامه داد: «می‌خواهیم پس از این با امریکا و سایر کشورها رابطه‌ی خوب داشته باشیم. امیدوارم تمام نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند.»